Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwa nowe pułki Jarsów w tym roku

22 maja na portalu „Krasnaja Zwiezda” opublikowano wywiad z płk. Wiktorem Fotiukiem, szefem przygotowania bojowego Rakietowych Wojsk Strategicznego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej (RWSN RF). Większa część rozmowy dotyczyła szkoleń, które odbyły się zimą, a których końcowa faza – w marcu – musiała być przeprowadzana już w warunkach pandemii COVID-19 i środków ochronnych z tym związanych. Fotiuk przytoczył następujące liczby: przeprowadzono 345 procedur bojowego strzelania z wypracowaniem danych do otwarcia ognia – szkoleni otrzymali najwyższe możliwe oceny, a także 47 szkoleniowych zgrupowań, w których uczestniczyło 14 dywizjonów rakietowych.


Poza tym płk Fotiuk rzucił nieco światła na wdrażane w RWSN RF wyposażenie dydaktyczne. To najnowsze ma umożliwiać pełne wirtualne szkolenie pułków rakietowych przezbrajanych w system rakietowy RS-24 Jars. Z kontekstu rozmowy wynika, że płk Fotiuk odnosił się wyłącznie do wersji mobilnej systemu, czyli 15P155M. Obecnie wdrażane systemy szkoleniowe składają się z 50 różnych pomocy dydaktycznych, umożliwiających szkolenie na symulatorach całej kadry pułku, poczynając od trenażerów kierowców wieloosiowych pojazdów MZKT-79221, aż po symulatory sztabowe, służące do szkolenia kadry dowódczej pułków. Jednocześnie według płk. Fotiuka nowe systemy szkoleniowe tworzą zintegrowaną całość, która umożliwia szkolenie „na sucho” każdego aspektu działania bojowego pułku (m.in. procedur strzelania bojowego, łączności i dowodzenia, zaopatrzenia w energię, bojowego zabezpieczenia pułku, kierowania pojazdami), wliczając w to symulatory wszystkich pojazdów pomocniczych.

W przypadku pułku przezbrajanego w Jarsy, przeszkolenie kadry pułku (200 osób) jest trzyetapowe. Pierwszy etap odbywa się w ośrodkach przygotowania bojowego (teoria i symulatory), drugi etap w wojskowym kosmodromie Plesieck (zapoznanie się z nowym sprzętem, strzelania rakietowe), a trzeci – kończący – to odbiór docelowego sprzętu pułku i odbywa się w miejscu jego dyslokacji.

Ciekawe informacje odnośnie wdrażania Jarsów padły pod koniec wywiadu, gdy płk Fotiuk powiedział, że w styczniu 2020 r. dyżury bojowe rozpoczął „kolejny” pułk Jarsów z Irkucka (jest to miejsce dyslokacji 29. Dywizji Rakietowej ze składu 33. Armii Rakietowej RWSN RF). W tym samym czasie gotowość bojową osiągnął pierwszy pułk Jarsów „z Barnaułu” (Kraj Ałtajski). Zapewne chodzi o pułk ze składu 35. Dywizji Rakietowej, rozlokowanej w tzw. mieście zamkniętym Sibirskij (faktycznie niedaleko Barnaułu), także ze składu 33. Armii. Fokieł zaznaczył, że to pierwszy dywizjon Jarsów w 35. Dywizji, w której do końca tego roku w Jarsy będą przezbrojone kolejne dwa pułki. Prawdopodobnie wcześniej te pułki miały system RT-2PM (15P158) Topol.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Ministerstwo Obrony FR
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc