Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? Analiza eksperta WIIS

W swoim najnowszym tekście dla Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych (WIIS) pt. Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? kmdr rez. Ryszard Grudziński, oficer związany przez wiele lat z Dywizjonem Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów, omawia kwestię wymagań operacyjnych względem nowych, planowanych do pozyskania przez Polskę w ramach program Orka okrętów podwodnych.

Z lektury analizy można dowiedzieć się nie tylko o środowisku działania Marynarki Wojennej i roli okrętów podwodnych w doktrynie działania naszych sił morskich, ale przede wszystkim o tym jakimi cechami wyróżniają się współczesne konwencjonalne okręty podwodne i które z tych charakterystyk są szczególnie istotne z polskiego punktu widzenia – to temat tak naprawdę niezwykle rzadko dyskutowany szerzej w debacie publicznej. Wśród głównych wniosków z tekstu można wskazać na: kluczowe  znaczenie nowoczesnych OOP dla realizacji zasadniczych zadań przez Marynarkę Wojenną, to że okręt ten powinien być przede wszystkim przystosowany do działania na akwenach litoralnych, charakteryzować się niskimi polami fizycznymi i posiadać napęd niezależny od powietrza (ang. Air Independent Propulsion, AIP), a także być zdolnym do współpracy z nadbrzeżną artylerią rakietową – co zdaniem autora jest istotniejsze niż możliwość przenoszenia pocisków manewrujących o zasięgu operacyjnym czy kierowanych rakietowych pocisków przeciwokrętowych.

Co jednak ważne, chociaż okręty podwodne są Marynarce Wojennej na pewno potrzebne z operacyjnego punktu widzenia, to jednak z całą pewnością będziemy musieli kupić je zagranicą uczestnicząc prawdopodobnie w tym projekcie pod względem przemysłowym jedynie w ograniczonym stopniu. Dlatego z punktu widzenia interesu gospodarczego państwa należy mieć na uwadze, że inne programy modernizacyjne MW mogą prawdopodobnie w większym stopniu przyczynić się do rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego, co było przedmiotem analizy w realizowanym przez ostatnie miesiące przez WIIS projekcie pt. Baza przemysłowo-badawcza Marynarki Wojennej 2.0., którego wyniki zaprezentowane zostaną już niebawem. Tymczasem jednak zapraszamy do lektury całości analizy kmdr Grudzińskiego, która jest dostępna dla Państwa pod poniższym linkiem: https://wiis.org.pl/images/Jaki_okr%C4%99t_podwodny_dla_Polski_1.pdf.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Jeśli okręt podwodny, to jaki i dlaczego? Analiza eksperta WIIS”

  1. i tak nic z tego nie będzie. Kupimy kolejny sprzęt od uSA i na okręty nie starczy pieniędzy. Gdyby USA budowały okręty podwodne klasyczne to pewnie byśmy takim już mieli, ale skoro nie budują to wciskają nam inne graty

  2. i tak nic z tego nie będzie. Kupimy kolejny sprzęt od uSA i na okręty nie starczy pieniędzy. Gdyby USA budowały okręty podwodne klasyczne to pewnie byśmy takim już mieli, ale skoro nie budują to wciskają nam inne graty

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc