Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NATO organizuje nowe ćwiczenia na Bałtyku

Szwedzki okręt podwodny Södermanland  wchodzi do gdańskiego Portu. Fot. Marcin Chała

7 listopada dowódca komponentu sił podwodnych (COMSUBNATO) w ramach Sojuszniczego Dowództwa Sił Morskich (MARCOM), kontradmirał Bret Grabbe z US Navy, poinformował o ustanowieniu nowych, corocznych ćwiczeń realizowanych na wodach Morza Bałtyckiego.

Manewry te otrzymały nazwę Merlin i będą zorientowane na całe spektrum przedsięwzięć związanych z wykrywaniem i zwalczaniem okrętów podwodnych. Zdaniem wspomnianego admirała, konieczne jest lepsze poznanie Bałtyku jako akwenu, gdzie jak wiadomo od lat, wykrywanie okrętów podwodnych, ze względu na charakter morza nie jest proste i stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych „łowców”. Dowódca COMSUBNATO nie ukrywa, że jednym z czynników, który wpłynął na opracowanie koncepcji nowych ćwiczeń było włączenie do Paktu Północnoatlantyckiego Szwecji oraz sił i środków przeznaczonych do walki z podwodnym zagrożeniem, jakie znajdują się na uzbrojeniu naszego północnego sąsiada.

Pierwsza edycja tych ćwiczeń pk. Marlin 24 realizowana jest obecnie na wodach szwedzkich. Biorą w niej udział przedstawiciele 10 państw sojuszu w tym: Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Działaniami jednostek nawodnych dowodzi dowódca zespołu SNMG1, kmdr Thomas Stig Rasmussen z Søværnet, który zaokrętowany jest na jednostce flagowej zespołu, norweskim okręcie wsparcia logistycznego Maud (A 530), przeciwnikami z kolei są jednostki szwedzkiej Marinen.

Warto wspomnieć, że wraz z wprowadzeniem do kalendarza corocznych  ćwiczeń NATO, manewrów Marlin, Sojusz realizować będzie trzy szkolenia o podobnym charakterze na trzech najważniejszych morskich teatrach działań tj.: Dynamic Mongoose (realizowany na wodach północnej części Oceanu Atlantyckiego, w okresie maj/czerwiec, w oparciu od zespół SNMG1) oraz Dynamic Manta (odbywające się na wodach Morza Śródziemnego w okresie luty/marzec w oparciu o zespół SNMG2). Każdy z tych akwenów umożliwia przećwiczenie innych aspektów walki z podwodnym przeciwnikiem. Atlantyk jest akwenem zimnym i głębokim, podczas gdy Morze Śródziemne dla odmiany jest ciepłe o zróżnicowanych głębokościach. Bałtyk do zestawu powyższych cech dodaje bardzo skomplikowaną topografię dna a także wspomniana już wcześniej specyficzną hydrologię. Nie bez znacznie pozostaje także fakt, że zarówno Morze Bałtyckie jak i Śródziemne legitymują się wysokim zagęszczeniem komercyjnego ruchu. Łącznie cechy wszystkich tych akwenów pozwolą jeszcze lepiej wyszkolić zarówno załogi okrętów nawodnych jak i podwodnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc