7 października wiceminister obrony Paweł Bejda poinformował, poprzez media społecznościowe, o dostarczeniu przez stronę koreańską kolejnego pakietu sprzętu wojskowego, który został zakontraktowany przez Agencję Uzbrojenia w 2022 roku.
Kolejna, w październiku, dostawa trafiła tym razem drogą morską do Gdańska. Obejmuje dwanaście armatohaubic K9A1 Thunder oraz cztery moduły artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K.
Tym samym liczba armatohaubic K9A1 w Wojsku Polskim przekroczyła sto sztuk (obecnie 108). Zgodnie z zapisami pierwszej umowy wykonawczej, zawartej w sierpniu 2022 roku, Republika Korei dostarczy 212 sztuk. W grudniu 2023 roku, warunkowo, zawarto drugą umowę, która obejmuje 152 kolejnych egzemplarzy (dostawy w latach 2025-27) – w tym przypadku, nadal, nie uruchomiono finansowania zakupu. K9A1 Thunder, zgodnie z zapisami umowy, są m.in. wyposażone w standardowe (dla Polski) elementy systemu łączności oraz ZZKO TOPAZ (dostarczany przez Grupę WB).
W przypadku modułów Komar-K, ich liczba systematycznie wzrasta. Obecnie ich liczba wynosi 46 egzemplarzy. Zgodnie z warunkami kontraktu wyrzutnie trafią do Huty Stalowa Wola S.A. w celu integracji z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. Dodatkowo są one wyposażane w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem dostarczany przez Grupę WB, a także systemy kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią. Obecnie w realizacji znajduje się umowa zawarta w listopadzie 2022 roku obejmująca dostawę 218 wyrzutni. W kwietniu 2024 roku zawarto drugą umowę wykonawczą (warunkową z racji braku, obecnie, finansowania) na dostawy kolejnych 72 modułów wyrzutni systemu K239 Chunmu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, kilku tysięcy pocisków kierowanych CGR-08 i CTM-290, a także transfer technologii produkcji modułów wyrzutni do Polski.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu