20 września francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) poinformowała, że podczas odbywającej się w Rzymie (17 września) konferencji dotyczącej zagadnień obrony przeciwlotniczej, minister sił zbrojnych Republiki Francuskiej ogłosił zawarcie umowy na dostawę ośmiu zestawów SAMP/T NG.
Jak wskazuje upubliczniony komunikat, ich dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku i zakończyć się do połowy lat 30.. Wraz z czterema już posiadanymi zestawami SAMP/T (które mają zostać zmodyfikowane do nowego standardu) będą stanowić jeden z kluczowych elementów zapewniających ochronę przeciwlotniczą kluczowych elementów naziemnych.
W przypadku Francji, posiadane zestawy SAMP/T były m.in. wykorzystywane w celu zabezpieczenia letnich wydarzeń w stolicy kraju – Igrzysk Olimpijskich oraz Paraolimpiady.
Wcześniej władze Włoch ogłosiły zakup dziesięciu zestawów na własne potrzeby. Dzięki umowie z Francją konsorcjum EuroSAM ogłosiło przygotowanie do uruchomienia produkcji seryjnej – każdy zestaw składa się z wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej (w przypadku Francji mowa o Thales Ground Fire 300), stanowiska kierowania ogniem oraz sześciu mobilnych wyrzutni (każda przeznaczona dla ośmiu pocisków kierowanych rodziny Aster).
System przeciwlotniczy SAMP/T został wdrożony do produkcji i eksploatacji dzięki zamówieniom z Francji oraz Włoch. Pomimo działań marketingowych, lądowa odmiana, nie zdobyła uznania na świecie. Poza wymienionymi państwami dwa zestawy trafiły (w ramach programu pomocy wojskowej) na Ukrainę, gdzie wzmocniły możliwości obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu