Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsi ukraińscy piloci rozpoczynają szkolenie w EFTC

Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

13 września Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że w rumuńskiej bazie lotniczej znajdującej się w pobliżu miasta Fetești zapoczątkowano cykl szkolenia kolejnej grupy pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Wśród nich znajduje się personel Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak wskazuje niderlandzki komunikat, to pierwsza grupa ukraińskich pilotów, którzy będą przechodzić proces szkolenia w oparciu o rumuńskie centrum szkolenia European F-16 Training Center (EFCT). Obecnie powyższa inicjatywa, powstała m.in. przez Królestwo Niderlandów, dysponuje czternastoma samolotami F-16AM/BM Fighting Falcon, które zostały przekazane przez władze powyższego państwa. Wsparcie logistyczne zapewnia korporacja Lockheed Martin, a podmioty zewnętrzne (m.in. Draken International) zatrudniają instruktorów.

Dotychczas w EFCT zrealizowano jeden cykl szkoleniowy, który został zakończony w lipcu – obejmował przede wszystkim rumuńskich pilotów, którzy są przeszkalani na nowy (dla nich) typ samolotów bojowych. Jest to związane z procesem przezbrajania lotnictwa wojskowego w używane F-16AM/BM Fighting Falcon (docelowo 49 maszyn odkupionych od Portugalii i Norwegii).

Według Królestwa Niderlandów, ukraińscy piloci mają zakończyć szkolenie do końca bieżącego roku. Jest to związane z procesem wdrażania w strukturach Sił Zbrojnych Ukrainy przekazywanych przez państwa europejskie samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon pochodzących z zapasów Królestwa Niderlandów, Belgii, Danii oraz Norwegii. Nie można wykluczyć, że do powyższej listy dołączą kolejne państwa, m.in. Stany Zjednoczone.

Pierwsze F-16AM/BM Fighting Falcon, pochodzące z zasobów Danii, zostały dostarczone na Ukrainę pod koniec lipca bieżącego roku. Maszyny mają za sobą debiut bojowy, który obejmował zwalczanie pocisków manewrujących oraz bezzałogowych aparatów latających atakujących cele wewnątrz kraju.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc