Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy atak na platformę wydobywczą z wykorzystaniem bezzałogowców nawodnych [WIDEO]

Platforma wydobywcza MSP-17, przed modyfikacjami wprowadzonymi przez stronę rosyjską (na pierwszym planie). Fot. Czornomornaftohaz

10 sierpnia ujawniono nagranie z ataku Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa SBU (Służba Bezpeky Ukrajiny) na platformę MSP-17 (morskaja stacyonarnaja płatforma №17)

Do ataku doszło w nocy z 8 na 9 sierpnia, a w operacji wykorzystano dwa bezzałogowe, nawodne aparaty kamikaze OWA-USV (One Way Attack Unmanned Surface Vehicle, wcześniej klasyfikowano je jako WBIED Water-Borne Improvised Explosive Device) typu Sea Baby. Platforma ta (znana także pod nieoficjalną nazwą Wyszky Bojka) zajęta została przez Rosjan wraz z aneksją Krymu w 2014 roku. Zdaniem strony ukraińskiej na MSP–17 zainstalowano systemy radiolokacyjne, w tym m.in. pracujący na bardzo wysokiej częstotliwości 33,85 GHz (pasmo Ku) radar Niewa-BN, systemy walki elektronicznej SIGINT, a także wyposażenie przeznaczone do tzw. spoofingu GPS, czyli w dużym uproszczeniu fałszowania wskazań systemu satelitarnego, przez co możliwe jest stworzenie bardzo niebezpiecznych sytuacji w ruchu morskim. Według niepotwierdzonych informacji załogę platformy stanowiło 40 żołnierzy i personelu wojskowego.

https://x.com/sternenko/status/1822213554679742896

 

MSP–17 to stacjonarna, samopoziomującą się, platforma wydobywcza gazu ziemnego proj. B312/319 położona w odległości ok. 38 Mm na południowy–zachód od wybrzeża Półwyspu Krymskiego (w rejonie czarnomorskim). Składa się ona z dwóch odseparowanych modułów tj. części przemysłowej i wymiarach 71,32 x 63,40 x 4,9 m, a także sekcji socjalno–bytowej z lądowiskiem dla śmigłowca na dachu. Oba moduły łączy pomost o długości 50 m.

OWA-USV typu Sea Baby to z kolei stosunkowo niewielkie pojazdy o wymiarach kadłuba 6x2 m i wysokości ponad poziom morza ok. 0,6 m. Mogą one przenosić ładunek o masie ok 850-900 kg. Ich napęd składa się z dwóch stacjonarnych silników wysokoprężnych o mocy po 147 kW, które umożliwiają rozpędzenie OWA do prędkości 49 węzłów. Zasięg maksymalny wynosi nawet 540 Mm. Łączność ze stanowiskiem dowodzenia zapewniona jest dzięki wykorzystaniu terminala łączności satelitarnej amerykańskiej proweniencji Kymeta Peregrine u8, czasem wykorzystuje się także dodatkowo system Starlink. OWA-USV typu Sea Baby, podobnie jak konstrukcje z rodziny MAGURA V5, poddawane są ostatnimi czasy różnym modyfikacjom, by jak najlepiej dostosować je do operowania w szybko zmieniających się warunkach bojowych. Jedną z tego typu rozwiązań jest instalacja uzbrojenia. Pierwszą tak zmodyfikowaną odmianą była ujawniona 1 stycznia bieżącego roku wersja uzbrojona w wyrzutnie termobarycznych pocisków typu RPW-16 lub ich rosyjskie pierwowzory RPO-A Szmiel (https://zbiam.pl/nowa-wersja-ukrainskiego-drona-kamikaze-wideo). 23 maja z kolei poinformowano o innej wersji uzbrojonej w sześć wyrzutni (po trzy na burtę) niekierowanych pocisków rakietowych systemu BM-21 Grad kal. 122 mm (https://zbiam.pl/nowa-odmiana-ukrainskich-uzbrojonych-dronow-ujawniona-wideo).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc