22 lipca Departament Obrony Australii poinformował o zakończonym z sukcesem, pierwszym bojowym strzelaniu z wykorzystaniem kierowanego pocisku przeciwokrętowego Kongsberg NSM w trakcie fazy SINKEX międzynarodowych ćwiczeń RIMPAC 2024.
Właściwe strzelanie odbyło się 18 lipca i zrealizowane zostało z pokładu niszczyciela HMAS Sydney (DDG 42) typu Hobart. SINKEX (Sinking Exercise) jest prawdopodobnie najbardziej widowiskową częścią wszystkich manewrów morskich. W trakcie tegorocznego RIMPAC-a celami dla pocisków i bomb były dwa eksamerykańskie okręty desantowe, Dubuque (LPD 8) typu Austin (w służbie 1 września 1967 do 30 czerwca 2011 roku) oraz znacznie większy Tarawa (LHA 1) typu Tarawa (w służbie 29 maj 1976 do 31 marca 2009 roku). Spoczęły one na dnie odpowiednio 11 i 19 lipca.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wymaga żeby topienie, odpowiednio przygotowanych, okrętów w trakcie ćwiczeń realizowane było na wodach o głębokości co najmniej 1829 m (6000 stóp) oraz w odległości nie mniejszej niż 50 Mm od brzegu. LPD 8 i LHA 1 spoczęły na dnie na głębokości 4572 m (15 000 stóp) w odległości ok. 50 Mm od północnych wybrzeży Wyspy Kauaʻi.
Sydney jest trzecim i zarazem ostatnim niszczycielem typu Hobart jaki został przekazany Royal Australian Navy. Położenie stępki tego okrętu w stoczni w Osborne miało miejsce 19 listopada 2015 roku. Wodowanie miało miejsce 19 maja 2018 roku, a podniesienie bandery odbyło się 18 maja 2020 roku. DDG 42 jest także jednym z pierwszych australijskich okrętów, które otrzymały norweskie pociski w ramach programu SEA 1300. Departament Obrony Związku Australijskiego umowę, na zakup bliżej nieokreślonej liczby pocisków NSM, z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Aerospace AS, 5 stycznia 2023 roku. Jej wartość opiewała na kwotę ponad 5 mld NOK (ok. 470 mln EUR, Kongsberg podpisał z Australią kontrakt na pociski NSM/ZBiAM.pl). Poza trzema niszczycielami typu Hobart norweskie pociski stanowić będą główny oręż ofensywny siedmiu pozostających w służbie fregat typu ANZAC.
Tak jak się spodziewano wszystkie etapy począwszy od zejścia z wyrzutni przez kolejne fazy dolotu do celu (którym była wspomniana już Tarawa) aż po uderzenie i detonację głowicy bojowej odbyły się zgodnie z wymaganiami producenta.
Co warte wspomnienia, LHA 1 był także celem m.in. dla: pocisku AGM-158C LRASM wystrzelonego z amerykańskiego samolotu wielozadaniowego Boeing F/A-18F Super Hornet oraz bomb GBU-31/B JDAM zrzuconych z bombowca strategicznego Northrop B-2 Spirit (był to pierwszy przypadek ataku tego typu samolotu na cel morski).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu