28 maja media arabskie poinformowały, bazując na deklaracjach płynących z rządu Arabii Saudyjskiej, że w ciągu najbliższych tygodni administracja federalna Stanów Zjednoczonych ma znieść ograniczenia w eksporcie broni ofensywnej do tego kraju.
Powyższy krok otwiera drogę do sprzedaży do Arabii Saudyjskiej samolotów bojowych Boeing F-15EX Eagle II, a w przyszłości także Lockheed Martin F-35 Lightning II. Jak wskazują media saudyjskie, spodziewana decyzja władz amerykańskich może skutecznie rozstrzygnąć kwestię wyboru następców dla obecnie eksploatowanych odrzutowych samolotów bojowych Boeing F-15C/D Eagle.
Obecnie saudyjskie lotnictwo dysponuje około 52 maszynami tego typu – ich dostawy rozpoczęły się w 1981 roku. Od początku były intensywnie eksploatowane w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej Arabii Saudyjskiej. Ze względu na wiek oraz zużycie resursów potrzebują wymiany. W drugiej połowie lat 90. XX wieku dokupiono wielozadaniowe F-15S Strike Eagle, które później zmodernizowano do standardu F-15SA. W 2011 roku zamówiono także 84 fabrycznie nowych F-15SA Advanced Eagle.
Władze w Rijadzie od kilku miesięcy poszukuje dostawcy nowych samolotów bojowych zdolnych do zastąpienia F-15C/D Eagle. Dotychczas zakładano, że będą to konstrukcje europejskie – Eurofighter bądź Dassault Rafale. Decyzja rządu amerykańskiego otwiera drogę do pokonania konkurentów. Amerykańska administracja nałożyła na Rijad embargo na dostawy broni ofensywnej w 2021 roku. Było to związane z krytyką działań bojowych przeciwko Huti w Jemenie. Obecna zmiana polityki jest uznawana za chęć poprawy stosunków dyplomatycznych oraz zwiększenie szans na sprzedaż kolejnych partii broni – tylko w najbliższych tygodniach Rijad ma podjąć decyzje o wyborze następców dla C-130H Hercules.
Dla programu F-15EX Eagle II otwarcie rynku na Arabię Saudyjską to kolejna możliwość sprzedaży eksportowej. Dotychczas Boeing produkuje i dostarcza samoloty wyłącznie na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży maszyn do Indonezji (być może podpisanie międzyrządowej umowy LOA nastąpi w bieżącym roku), a zapytanie ofertowe złożył Izrael. Wśród potencjalnych rynków zbytu wymienia się m.in. Indie oraz Polskę.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu