Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ORP Orzeł znów może działać w zanurzeniu [WIDEO]

Fot. Marynarka Wojenna/bsmt Michał Pietrzak

Marynarka Wojenna RP za pośrednictwem swoich serwisów społecznościowych poinformowała, że jedyny polski okręt podwodny ORP Orzeł może bezpiecznie się zanurzać.

Zgodnie z lakonicznym komunikatem „wykonano pełne odbiory podwodne na głębokości peryskopowej, w pełnym zanurzeniu na różnych głębokościach oraz pływanie pod chrapami”. „Orzeł [przyp.red.] rozpoczyna intensywną działalność morską”.

Ogłoszenie spotkało się z euforią wśród miłośników Marynarki Wojennej. Choć zdolność do zanurzania powinna być „oczywistą oczywistością” dla jednostek tej klasy, to w przypadku Orła faktycznie jest sporym wyczynem.

Okręt od czerwca 2014 roku był naprawiany „na raty” przez Stocznię Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej (potem PGZ Stocznię Wojenną) i liczne, małe firmy, które starały się usprawnić pojedyncze mechanizmy i urządzenia, na podstawie wielu osobnych umów, bez kompleksowego podejścia do rozwiązania problemów.

W tym okresie ORP Orzeł zaliczył kolizję z dokiem pływającym SMW (w 2015 roku) i pożar (2017 rok). Mimo, że jednostka wychodziła na zatoki Gdańską i Pucką, były to tylko próby stoczniowe, głównie w położeniu nawodnym. Obecnie, jak wynika z ogłoszenia Marynarki Wojennej, Orzeł powrócił do służby operacyjnej i szkolenia.

Po wycofaniu czterech jednostek typu Kobben, Dywizjon Okrętów Podwodnych dysponuje tylko ORP Orzeł. Zbudował go stocznia Krasnoje Sormowo w Gorkim (dziś Niżnyj Nowogród) według projektu 877E Pałtus. Był pierwszym egzemplarzem eksportowym typu określanego potocznie jako „Warszawianka”. Do służby pod biało-czerwoną banderą wszedł w kwietniu 1986 roku, więc niebawem skończy 38 lat. Jego obecny stan po licznych naprawach w praktyce odpowiada temu pierwotnemu. Nie dokonano żadnych istotnych modernizacji. Jako sens reanimacji tej leciwej jednostki podawane są potrzeba szkolenia specjalistycznego kadry dOP i możliwość wykorzystania Orła w ćwiczeniach sojuszniczych do symulowania okrętów używanych przez flotę Federacji Rosyjskiej (choć ich większość to wersja 636.3, znacząco różniąca się od polskiego 877E).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc