19 stycznia Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) poinformowała o przeprowadzeniu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną prób podwodnego bezzałogowego pojazdu (UUV) dostosowanego do przenoszenia głowicy atomowej ochrzczony imieniem Haeil-5-23.
Testy nowego oręża zrealizowane zostały na wodach koreańskiego Morza Wschodniego (Chosŏn Tonghae), jak akwen Morza Japońskiego nazywany jest w ojczyźnie Kimów. Cel znajdował się najprawdopodobniej w Zatoce Hongwŏn. Według agencji prasowej KCNA pojazd do celu zmierzał na głębokości zmiennej od 80 do 150 m. Agencja nie ujawniła jednak kiedy dokładnie je przeprowadzono, jednak potwierdziła że były one odpowiedzią Korei Północnej na trzydniowe (15-17.01), zrealizowane na wodach Cieśniny Koreańskiej w pobliżu wyspy Jeju (największej wyspy Korei Płd.), trójstronne manewry US Navy, Japońskich Morskich Sił Samoobrony oraz Marynarki Wojennej Republiki Korei (Daehan-minguk Haegun). W ćwiczeniach udział wzięła 1. amerykańska grupa lotniskowcowa (CSG 1) zorganizowana wokół lotniskowca USS Carl Vinson (CVN 70) typu Nimitz wraz z okrętami eskorty tj. krążownikiem USS Princeton (CG 59) typu Ticonderoga oraz dwoma niszczycielami typu Arleigh Burke Flight IIA, ze składu 1. Dywizjonu niszczycieli (DESRON 1), tj. USS Kidd (DDG 100) oraz USS Sterett (DDG 104). Japonia wydelegowała z kolei śmigłowcowiec JS Hyūga (DDH 181) typu Hyūga oraz niszczyciel JS Kongō (DDG-173) typu Kongō, podczas gdy Republika Korei wysłała dwa niszczyciele: ROKS Sejong the Great (DDG-991) typu Sejong the Great (KDX III) oraz and ROKS Wang Geon (DDH-978) typu Chungmugong Yi Sun-sin (KDX II).
Co ciekawe i warte podkreślenia trójstronne manewry zorganizowano w reakcji na próby nowego pocisku balistycznego, który 14 stycznia wystrzelony został z terytorium Korei Płn. Po raz pierwszy opinii publicznej UUV Haeil-5-23 zaprezentowany został w trakcie kolejnej, nocnej, parady wojskowej 27 lipca 2023 roku. Koreański oręż koncepcyjnie jest niemalże kopią rosyjskich pojazdów typu 2M39 Posiejdon. Podobnie jak on, Haeil napędzany jest z wykorzystaniem niewielkiego reaktora jądrowego, a cześć bojową stanowi taktyczny ładunek jądrowy typu Hwasan-31. Nie są znane żadne parametry taktyczno–techniczne pojazdów z rodziny Haeil, niemniej jednak już w 2020 roku na stronie https://www.38north.org/ znaleźć można było zdjęcie satelitarne basenu portowego bazy morskiej w Sinpo, gdzie na nabrzeżu stał niezidentyfikowany obiekt o wydłużonym kształcie i długości ok. 16 m. Czy to był jeden z Haeili?
Głównym zadaniem megatorpedy Kim Dzong Una jest zwalczanie amerykańskich grup lotniskowcowych oraz atakowanie infrastruktury lądowej. Pocisk ma operować w trybie autonomicznym, przy czym ma mieć możliwość zmiany celu już po wystrzeleniu. Według KCNA Haeil został już wielokrotnie testowany (o czym dotychczas nie informowano), a w trakcie jednej z ostatnich prób w kwietniu 2023 roku, przebył od ponad 1000 km operując przez okres 71 godzin i 6 minut w trybie autonomicznym, trafiając w wyznaczony cel.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu