3 stycznia amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems poinformowała o sukcesie programu prób zmęczeniowych bojowego bezzałogowego aparatu latającego MQ-9B.
Jak informuje producent, 5 grudnia 2023 roku, egzemplarz przeznaczony do prób zakończył pierwszy cykl prób, który symulował 40000 godzin spędzonych w powietrzu. Zgodnie z planem docelowo producent zamierza zakończyć próby po zrealizowaniu trzech serii prób, które łącznie mają symulować 120 tys. godzin w powietrzu. Pierwszy cykl testów trwał od 13 grudnia 2022 roku do 5 grudnia 2023 na stanowisku doświadczalnym znajdującym się w stanowym uniwersytecie w Wichita w stanie Kansas. Mieści się tam Narodowy Instytut Badań Lotniczych.
Próby zmęczeniowe mają za zadanie praktyczne sprawdzenie zastosowanych rozwiązań, a także ewentualne wykrycie problemów konstrukcyjnych, które mogą pojawić się w czasie intensywnej eksploatacji. Jest to szczególnie ważne, gdyż platforma MQ-9B (SeaGuardian oraz SkyGuardian) zdobywa rosnącą popularność na świecie. Wśród państw, które już zdecydowały się na ich zakup można wymienić Wielką Brytanię, Kanadę, Stany Zjednoczone, Tajwan, Belgię. Wśród potencjalnych klientów wymienia się także Polskę – obecnie w strukturach Sił Zbrojnych RP wykorzystywane są dwa wyleasingowane MQ-9A Reaper, które docelowo mają zostać zastąpione właśnie przez powyższą konstrukcję.
Poza sprzedażą General Atomics oferuje także leasing MQ-9B. Powyższą opcję wykorzystały m.in. Japonia (Straż Wybrzeża) oraz Indie. Jednym z kluczowych atutów konstrukcji jest możliwość spędzenia w powietrzu około 40 godzin.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu