Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Od czego zacząć karierę jako wojskowy? Wyzwania i możliwości

Bezpieczeństwo, wolność i niepodległość to wartości, które każdy niezwykle ceni. W obecnych niespokojnych czasach, gdy z każdej strony dowiadujemy się o nowych konfliktach zbrojnych, jeszcze bardziej je doceniamy. Co zrobić, by móc czynnie dbać o dobro swojego kraju? Jak zostać wojskowym?

Kariera wojskowa – jak ją rozpocząć? Wybierz swoją drogę

Nie ulega żadnej wątpliwości, że zawodowa służba wojskowa wiąże się z niemałym ryzykiem. Choć obecnie polscy żołnierze nie mają powodu do obaw, zawsze muszą być w gotowości do działania. Pomimo wysokiego ryzyka, zawodowi żołnierze mogą poszczycić się wieloma korzyściami, jak na przykład stabilne zatrudnienie, możliwości rozwoju oraz awansu zawodowego, korzystne benefity czy pewnego rodzaju prestiż.

Ofert pracy w cywilu można szukać, wpisując w wyszukiwarkę adres popularnych serwisów ogłoszeniowych, np. https://www.gowork.pl/. Gdy jednak planujesz zostać zawodowym żołnierzem, masz kilka sposobów do wyboru.

Co więc należy zrobić, by wstąpić w szeregi polskiej armii? Zasadniczo są trzy główne drogi, dzięki którym możesz dostać się do wojska.

  • Służba przygotowawcza – skierowana jest do ochotników, którzy nie mieli jeszcze styczności z wojskiem. Długość trwania takiej służby zależny jest od stopnia – możesz zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy (4-6 miesięcy). By dostać się na służbę przygotowawczą, należy złożyć odpowiedni wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji, a następnie przejść pozytywnie wszelkie badania.
  • Służba kandydacka – to ukończenie akademii wojskowej bądź szkoły podoficerskiej. Umożliwia uzyskanie stopnia, wchodzącego w konkretny korpus osobowy, jak np. korpus podoficerów czy oficerów. W Polsce jest kilka akademii, na których możesz taki stopień zdobyć. Mieszczą się w Gdyni, Wrocławiu, Dęblinie i Warszawie.
  • Wstąpienie do WOT-u, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.

Stopnie awansu. Jakie warunki musisz spełniać?

By zostać zawodowym żołnierzem, musisz spełniać kilka ważnych kryteriów. Każdy korpus osobowy wymaga także wyższych kwalifikacji i wykształcenia. By zostać przyjętym, musisz przede wszystkim mieć ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo i przynajmniej podstawowe wykształcenie, a także nie być karanym za umyślne przestępstwa. Twój stan zdrowia fizycznego i psychicznego również musi dawać zielone światło do podjęcia pracy w wojsku – tego będą wymagać wszelkie wyzwania zawodowe.

W polskiej armii wyróżnia się trzy korpusy osobowe: szeregowych, podoficerów i oficerów. By móc zostać szeregowym, musisz posiadać wykształcenie podstawowe, podoficerem – średnie, oficerem zaś – wyższe.

Poza wykształceniem cenne będą również inne, ważne cechy. Zawodowy żołnierz powinien mieć dobry refleks, być odporny na stres i potrafić działać w skupieniu nawet pod presją. Konieczne będzie także posłuszeństwo i gotowość do wykonywania rozkazów. Kandydaci na wojskowych muszą przygotować się na pracę w trudnych warunkach, a czasami konieczność podejmowania ryzyka.

Wojska Obrony Terytorialnej – jak zostać terytorialsem?

To dobry sposób dla osób, które chcą spróbować swoich sił w wojsku. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na co dzień pracują w swoich zawodach. W jednostce wojskowej, odpowiedniej swojemu miejscu zamieszkania, stawiają się dwa dni w miesiącu. Wniosek o powołanie możesz złożyć nawet przez Internet.

Potocznie zwani terytorialsami żołnierze w czasie pokoju zajmują się pomocą cywilom, np. w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych itd. Natomiast w przypadku konfliktu zbrojnego, są w gotowości do obrony kraju. Warto zaznaczyć, że po odbyciu 2 lat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej żołnierz może złożyć wniosek o przejście na zawodowstwo. Podobną możliwość mają także np. policjanci czy strażnicy graniczni.

Artykuł sponsorowany

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc