Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W Komsomolsku nad Amurem budowane będą fregaty rakietowe

Admirał Fłota Kasatonow - druga fregata rakietowa projektu 22350. Fot. Andrzej Nitka

7 grudnia rosyjskie media poinformowały, że stocznia Amurskij Sudostroitielnyj Zawod (ASZ) z Komsomolska nad Amurem otrzymała licencję na budowę fregat rakietowych projektu 22350.

Jest to kolejny krok do uruchomienie na dalekim wchodzie Rosji produkcji największych okrętów nawodnych budowanych seryjnie dla WMF FR. Aktualnie w ASZ powstają mniejsze jednostki nawodne przeznaczone dla Floty Oceanu Spokojnego, takie jak małe okręty rakietowe projektu 22800 czy korwety rakietowe projektów 20380/20385.

Wchodząca w skład koncernu OSK stocznia Amurskij Sudostroitielnyj Zawod przygotowuje się do budowy fregat od dłuższego czasu. Między innymi w celu pozyskania kontraktu na budowę sześciu jednostek projektu 22350 prowadzona jest modernizacja infrastruktury stoczniowej, szkoleni są pracownicy oraz zdobywane niezbędne certyfikaty.

W ramach prac modernizacyjnych 30 czerwca 2022 r. w ASZ położono stępkę pod budowę nowego doku pontonu Amuriec projektu 65911 służącego do wodowania powstających w tej stoczni jednostek. Natomiast wiosną przyszłego roku ma rozpocząć się budowa nowego doku transportowego, który służyć będzie do przemieszczania większych okrętów do bazy wykończeniowo-dostawczej stoczni, która znajduje się we Władywostoku.

Już w sierpniu 2022 r. stocznię w Komsomolsku nad Amurem wizytowała komisja złożona z przedstawicieli Ministerstwa Obrony oraz Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej. Dzięki jej pozytywnej ocenie możliwe było podpisanie protokołu potwierdzającego możliwość budowy w tej stoczni serii fregat projektu 22350.

Jeżeli dojdzie do podpisania stosownego kontraktu ASZ stanie się drugą stocznią budującą fregaty rakietowego dla potrzeb WMF FR. Dotychczas powstawały one jedynie w stoczni Siewiernaja Wierf’ w Sankt Petersburgu. Jak dotąd przekazała ona rosyjskiej flocie jedynie dwie jednostki tego typu. Trzecia fregata ma wejść do służby do końca bieżącego roku, zaś pięć kolejnych znajduje się w różnych fazach budowy.

Udział w programie budowy tych okrętów drugiej stoczni ma pozwolić na zwiększenia tempa ich powstawanie, jak również ma na celu wsparcie przemysłu okrętowego na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc