24 lipca minister obrony Republiki Litewskiej Arvydas Anušauskas poinformował o planach podpisania listu intencyjnego z niemieckimi firmami w sprawie pozyskania czołgów podstawowych Leopard 2.
Deklaracja padła podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się po posiedzeniu Rady Obrony Państwa. Do podpisania dokumentu dojść ma jeszcze w tym tygodniu, zaś o szczegółach na razie nie może być mowy, jest to bowiem jeszcze zbyt wczesny etap. W szczególności istotne jest znalezienie źródła finansowania programu, niezwykle kosztownego w stosunku do litewskiego budżetu. Całkowite wydatki obronne Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Litewskiej sięgnąć mają w 2023 r. 1,774 mld USD. Dla porównania, Norwegia za 54 Leopardy 2A8 zapłaci 1,87 mld USD, a więc nieco więcej. Przypomnieć należy, że w marcu, kiedy litewskie władze informowały o planach sformowania dywizji w ramach Wojsk Lądowych i utworzenia w niej batalionu czołgów, podano informację o zakupie ok. 50 czołgów i ok. 10 pojazdów towarzyszących (mosty szturmowe, wozy zabezpieczenia technicznego oraz czołgi saperskie). Można więc założyć, że zakup czołgów będzie dla Wilna podobnym obciążeniem, jak dla Oslo - pamiętając o tym, że norweski budżet obronny jest znacząco większy. Jeśli chodzi o sam wybór oferty, minister Anušauskas powiedział, że nie będzie komentował również tej kwestii, stwierdził jedynie, że konsultacje wojskowe poprzedzają decyzje polityczne. Niemcy są zresztą niejako tradycyjnym dostawcą w dużych - jak na litewskie warunki - kontraktach zbrojeniowych, by wspomnieć tylko 155 mm armatohaubice samobieżne Panzerhaubitze 2000 (używane, eksniemieckie) i kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas (kupowane jako nowe, jest to lokalna odmiana niemieckiego GTK Boxer z wieżą Rafael ADS Samson Mk 2). Wybór oferty Krauss-Maffei Wegmann (z Rheinmetall AG jako głównym kooperantem) jest więc zupełnie spodziewaną kontynuacją rysującego się od lat trendu.
Litwa jest kolejnym państwem, obok Republiki Czeskiej, które zapowiedziało zakup Leopardów 2 (Norwegia bowiem zastąpi nowymi Leopardami 2A8 stare Leopardy 2A4). Najprawdopodobniej, wzorem Czech, Niemiec i Norwegii, Litwa wybierze najnowszy, dopiero skierowany do produkcji wariant Leopard 2A8, oparty na węgierskiej wersji Leopard 2A7HU i rozwiązaniach z niemieckiej wersji Leopard 2A7A1.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciekawe ile będą czekać za tymi czołgami ? W Polsce pewnie wcześniej ruszy już produkcja seryjna K2PL 🙂