20 czerwca Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o podpisaniu umów z polskimi przedsiębiorstwami w sprawie realizacji usług odtworzenia przydatności technicznej torped SET-53M, które w niewielkiej liczbie stanowią kluczowe uzbrojenie okrętu podwodnego ORP Orzeł i korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub.
Postępowanie przetargowe, o charakterze ograniczonym i przyspieszonym, ogłoszono w kwietniu 2023 roku. Zostało podzielone na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła odtworzenia przydatności technicznej torped SET-53M wraz z wyznaczeniem nowego okresu przydatności technicznej, a druga odtworzeniem resursu technicznego źródeł zasilania. Ostatecznie umowy podpisano z konsorcjum THORMEX Sp. z o.o. i Alfa Sp. z o.o. (odtworzenie przydatności technicznej torped SET-53M wraz z wyznaczeniem nowego okresu przydatności technicznej) oraz Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. (odtworzenie resursu technicznego źródeł zasilania). Łącznie obie umowy mają maksymalną wartość 77,4 mln PLN, jednak mowa także o opcjach. Zamówienie podstawowe opiewa na kwotę 57,2 mln PLN ( 42,3 mln PLN odtworzenie przydatności technicznej torped SET-53M wraz z wyznaczeniem nowego okresu przydatności technicznej, a 15 mln PLN odtworzenie resursu technicznego źródeł zasilania).
Torpedy SET-53M mają masę około 2100 kg i są przeznaczone do zwalczania celów nawodnych i podwodnych. Masa głowicy bojowej to około 300 kg, a ważnym elementem jest układ samonaprowadzania. Odtworzenie sprawności, przynajmniej, części posiadanego zapasu torped wynika z faktu zakończenia okresu remontowego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który jest ostatnim przedstawicielem jednostek tej klasy w Marynarce Wojennej. W bliżej nieokreślonej przyszłości ma zostać zastąpiony przez okręty nowego pokolenia, które mają być wybrane w ramach programu Orka.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu