22 maja rosyjska agencja informacyjna TASS podała, powołując się na informację powołując się na holding Wysokotocznyje Kompleksy, że ukończono rozwój lotniczej wersji kierowanego laserowo pocisku artyleryjskiego Krasnopol, zaprojektowanego jako uzbrojenie bezzałogowców. Nowa wersja pocisku miała już przejść badania poligonowe i zostać skierowana do ograniczonej eksploatacji operacyjnej, czyli bojowej.
Przedstawiciele holdingu Wysokotocznyje Kompleksy, części państwowej korporacji Rostiech, w skład którego wchodzi tulskie Konstruktorskoje Biuro Priborostrojenija (KBP), w którym skonstruowano system 2K25 Krasnopol, informowali o tym podczas salonu uzbrojenia MILEX-2023 w Mińsku. Nie podano, jakie zmiany konstrukcyjne wprowadzono w lotniczej wersji pocisku względem jego artyleryjskiego oryginału, ani które BSP są nosicielami lotniczych Krasnopolów. W tym drugim przypadku wskazówką może być masa 152 mm pocisków 3OF39/3OF39М, która wynosi odpowiednio 50,8 i 45 kg, z czego 6,5 i 10 kg to masa odłamkowo-burzących części bojowych tych pocisków. Zatem raczej nosicielami nie są bezzałogowce lżejsze od Forpostów. Na razie nie ujawniono żadnych zdjęć czy wizualizacji lotniczych wersji pocisków Krasnopol. Pierwszy raz prowadzenie prac nad lotniczym Krasnopolem ujawnił 24 grudnia ub.r. dyrektor biura konstrukcyjnego w KBP Siemien Pogorielskij, ale także bez podawania szczegółów.
Laserowo kierowane pociski 3OF39/3OF39М systemu 2K25 Krasnopol są powszechnie stosowane przez rosyjskie wojsko w toku działań bojowych na Ukrainie. Strzelają nimi prawie wszystkie systemy artyleryjskie kalibru 152 mm: D20 i 2S3M Akacyja, 2A36 Giacynt-B i 2S5/M/M1 Giacynt-S, 2А65 Msta-B i 2S19/M1 Msta-S. Krasnopole, podobnie jak wcześniej w Syrii czy np. jeszcze wcześniej w Kaszmirze (eksportowy 155 mm pocisk K155M systemu KM-1M/KM-2 Krasnopol-M2 dla Indii), potwierdziły w praktyce swoje założenia konstrukcyjne. Do naprowadzania pocisków na cel (podświetlenie celu laserem) na Ukrainie rosyjskie wojsko zazwyczaj używa BSP, głównie Orłanów-10/-30, a także w mniejszym stopniu przenośnych naziemnych podświetlaczy (głównie w walkach miejskich). Krasnopole są używane do niszczenia wykrytego sprzętu bojowego, także pojazdów opancerzonych w ruchu, stanowisk bojowych lub polowych składów amunicji Ukraińców.
Na bazie doświadczeń z bojowego użycia na Ukrainie pocisków Krasnopol, a także analogicznych konstrukcji KBP – czyli identycznie kierowanych pocisków artyleryjskich systemów: KM-2/-3 Kitołow-2M do artylerii kal. 122 mm i Kitołow-2 do 120 mm armatomoździerzy oraz KM-8 Granʹ do 120 mm moździerzy i armatomoździerzy – udoskonalono konstrukcję tych pocisków. Ich obecnie produkowane wersje mają zmodyfikowane części bojowe i układy naprowadzania. W kontekście wystawy MILEX-2023 warto wspomnieć, że na Białorusi spółki podległe Biełspiecwniesztiechnice przeprowadzają diagnostykę i serwis elektroniki pocisków Krasnopol w ramach przeglądów okresowych, wykorzystując do tego skonstruowana na Białorusi aparaturę diagnostyczną. Także na Białorusi skonstruowano i produkuje się wersje rozwojowe Krasnopola, czyli 152/155 mm pociski Łucz (z 20-kg częścią bojową) i większe Łucz-2 (z 26-kg częścią bojową) z dodanym gazogeneratorem (zasięg strzału 30 km z armatohaubicy 2A65 Msta-B). Białoruś produkuje także własnej konstrukcji przenośne podświetlacze, skonstruowane w NTC LEMT BielOMO.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu