12 maja na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie ustanowienia Narodowego Programu Amunicyjnego.
Poselska interpelacja wpłynęła do MON na początku kwietnia bieżącego roku. W powyższym dokumencie czytamy, podczas konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje o podjęciu uchwały o ustanowieniu Narodowego Programu Amunicyjnego, w ramach którego ma zostać zakupiona amunicja dla Polski oraz dla Ukrainy. Program ma obejmować zarówno zakupy amunicji z rynku, jak i zwiększenie jej produkcji w Polsce, w tym poprzez budowę nowych zakładów.
W związku z wieloma wątpliwościami dotyczącymi realizacji tego programu uprzejmie proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
Zgodnie z procedurą odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, w ramach wspomnianego programu jest zakładany rozwój potencjału produkcyjnego różnych rodzajów amunicji do głównych rodzajów uzbrojenia. Planuje się wykorzystanie obowiązujących procedur oraz możliwości, którymi dysponują resort obrony narodowej i rządowa agencja rezerw strategicznych, do pozyskania środków bojowych.
Omawiany program przewiduje zaangażowanie zdolności produkcyjnych polskiego przemysłu obronnego w obszarze amunicyjnym, zarówno podmiotów prywatnych, jak i z udziałem Skarbu Państwa. Tryb współpracy będzie ustalony w toku prac organu zarządzającego programem. Szczegóły alokacji kapitału w ramach programu będą publicznie znane po jego rozpoczęciu. Zakładane docelowe ilości amunicji stanowią informację niejawną i nie mogą być upublicznione.
Z całą pewnością głównym beneficjentem programu będzie krajowy przemysł obronny skupiony w strukturach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prowadzone od lat inwestycje, m.in. w zakładach MESKO S.A. czy Dezamet S.A. powodują, że wkrótce możliwa będzie produkcja m.in. większej liczby amunicji małokalibrowej, pocisków rakietowych Feniks PL, silników niskodymnych przeznaczonych do kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike, artyleryjskiej amunicji kalibru 155 mm. Dodatkowo, w ciągu najbliższych lat, możliwe jest uruchomienie nowych wyrobów, w tym artyleryjskiej amunicji rakietowej GMLRS czy K239.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu