Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austal USA rozpoczyna budowę drugiego okrętu ratowniczego typu Navajo

Fot. Austal USA

30 stycznia w stoczni koncernu Austal w Mobile w Alabamie odbyła się uroczystość cięcia blach przeznaczonych do budowy wielozadaniowego okrętu ratowniczego typu Navajo zamówionego przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.


Jednostka, nosząca obecnie wyłącznie oznaczenie alfanumeryczne T-ATS 12, to drugi przedstawiciel serii, którego budowa rozpoczęła się w amerykańskiej części koncernu Austal. Austal USA w październiku 2021 roku podpisał kontrakt na budowę dwóch jednostek seryjnych z opcją na trzy kolejne. Spośród nich Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wykorzystał już część opcji (22 lipca 2022 roku zamówiono dwa dalsze okręty). W Mobile prowadzone są już prace stoczniowe przy dwóch pierwszych: budowa T-ATS 11 rozpoczęła się 11 lipca 2022 roku. Proces uruchomienia cięcia blach dla T-ATS 13 ma rozpocząć się w ostatnim kwartale 2023 roku, a T-ATS 14 w połowie 2024 roku.

Program budowy okrętów ratowniczych typu Navajo został zapoczątkowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 2017 roku. W marcu 2018 roku podpisano umowę ze stocznią Gulf Island Shipyard w Houma w stanie Luizjana (obejmowała ona prototyp z opcją na siedem jednostek seryjnych). Stępkę położono 30 października 2019 roku. Ogółem powyższa stocznia zawarła umowy na budowę trzech pierwszych okrętów tego typu. W związku z przejęciem Gulf Island Shipyard przez Bollinger Shipyards, kolejne dwa okręty (z opcji) zostały zamówione w tym przedsiębiorstwie. Niestety, opóźnienia w budowie powodują, że Departament Obrony zaczął poszukiwać alternatywnych wykonawców. W marcu 2021 roku odkupił prawa do dokumentacji technicznej okrętów (13,1 mln USD, licencja ważna przez 20 lat). Co ciekawe, plany US Navy z 2017 roku zakładały budowę jedynie ośmiu jednostek do zastąpienia w szeregach floty okrętów ratowniczych typu Safeguard (cztery zbudowane w latach 80.) oraz holowników oceanicznych typu Powhatan (zbudowane w drugiej połowie lat 70.). Obecnie zakontraktowano już budowę dziewięciu Navajo, a opcjonalnie jest jeszcze możliwość zwiększenia o jeden.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc