Na stronach rządowych Stanów Zjednoczonych pojawiło się ogłoszenie w sprawie poszukiwania producenta drugiego pocisku zdolnego do zwalczania broni hipersonicznych w ramach Indirect Fire Protection Capability Increment 2 (IFPC Inc 2).
Celem IFPC Inc 2 jest zapewnienie warstwowej osłony za pomocą pocisków zapewniających możliwość rażenia celów w dowolnym kierunku. W założeniu pociski tego typu mają niszczyć bezzałogowe aparaty latające, poddźwiękowe i naddźwiękowe pociski samosterujące oraz rakiety dużego kalibru zagrażające własnym obiektom stałym, jak i zasobom o charakterze częściowo mobilnym (przewoźnym).
Nowy pocisk przechwytujący ma według zamawiającego charakteryzować się otwartą architekturą, a niszczenie celu ma być realizowane dzięki energii kinetycznej. Pomimo tego, że pociski IFPC Inc 2 mają zabezpieczać przed wieloma zagrożeniami, to jako dwa główne wymienia się mimo wszystko naddźwiękowe pociski samosterujące i duże pociski rakietowe. System ma charakteryzować się możliwością łatwego rozwoju w odpowiedzi na przyszłe zagrożenia przy jedynie minimalnych zmianach.
Program IFPC Inc 2 został zapoczątkowany w 2021 r. System składa się z wyrzutni i pocisku przechwytującego dostarczanych jako tzw. All Up Round Magazine (AUR-M). Cztery wyrzutnie tego typu wchodzą w skład plutonu. Radarem zapewniającym dane dla pocisków jest znajdujący się na wyposażeniu US Army system Sentinel. Z kolei system kontroli i prowadzenia ognia to Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS), czyli element zakupiony m.in. wraz z polskim programem Wisła.
Od potencjalnych dostawców drugiego pocisku w ramach IFPC Inc 2 oczekuje się zapewnienia czterech głównych elementów, którymi są: pocisk przechwytujący, wyrzutnia AUR-M, kontroler (Weapons Interface Controller) oraz oprogramowanie służące do obliczania trajektorii lotu (Engagement Calculator).
Zamawiany pocisk ma mieć możliwość niszczenia rakiet kalibru 220-300 mm i jak już wspomniano zachowywać możliwość niszczenia aparatów bezzałogowych. W całość wbudowane mają być również dwa mechanizmy zabezpieczające. Pierwszym z nich ma być tryb autodestrukcji na polecenie operatora, a drugim odejście od celu. Oba mają być realizowane poprzez łącze danych. Kontrakt na pierwszy pocisk został przyznany we wrześniu 2021 r. firmie Dynetics i zakładał dostawę 16 prototypowych mobilnych wyrzutni i 60 pocisków, a jego wartość oszacowano na 237 milionów USD.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciężki orzech do zgryzienia.
Broń hipersoniczną jak na razie trzeba niszczyć gdy jest jeszcze na ziemi/wodzie