Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WOT rozwijają zdolności w zakresie eksploatacji BSP

Fot.: DWOT.

Wojska Obrony Terytorialnej od trzech lat budują struktury lotnicze w każdej brygadzie oparte na wykorzystaniu Bezzałogowych Statkach Powietrznych klasy mini  - Fly Eye v 3.0. Przez ten okres przeszkolonych zostało ponad 50 operatorów BSP, którzy wylatali blisko 4 tys. godzin.

27 sierpnia 2022 r. minęły dokładnie 3 lata od pierwszego lotu na mini BSP Fly Eye v 3.0 będącego na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. To czas, który nie został zmarnowany. Od samego początku Dowództwo WOT inwestowało w rozwój tego obszaru stawiając szczególny nacisk na bezpieczne i sprawne szkolenie operatorów BSP.

Od 2019 r. w Wojskach Obrony Terytorialnej realizowane są zadania związane z wdrażaniem do użytku Bezzałogowych Statków Powietrznych-BSP klasy mini BSP FlyEye v 3.0. W strukturze brygad OT tworzone są etatowe struktury, odpowiedzialne za ich wykorzystanie - grupy rozpoznania obrazowego (GRO), grupy BSP oraz sekcje bezpieczeństwa lotów. Od momentu postawienia zadań związanych z eksploatacją BSP, każdego roku wśród Terytorialsów przybywa zainteresowanych szkoleniem lotniczym w zakresie eksploatacji BSP. Od początku wprowadzenia BSP do WOT uprawnienia do wykonywania lotów samodzielnych nadano ponad 50 operatorom, którzy zrealizowali naloty o łącznej wartości ponad 4 tys. godzin. Ilość czasu naszych BSP w powietrzu wzrasta sukcesywnie z roku na rok. W 2019 roku, gdy WOT zaczynały budować zdolności w tym zakresie, wykonano około 150 godzin lotów, dla porównania, w tym roku, do sierpnia, wykonano już ponad 1 tys. godzin lotów.

Sprawdzenie uzyskanych zdolności WOT w zakresie BSP nastąpiło stosunkowo szybko bo już w 2021 r., czyli dwa lata od pierwszego lotu poprzez zaangażowanie GRO w operację „Silne Wsparcie”. Bezzałogowce zostały skierowane do wsparcia Straży Granicznej i jednostek operacyjnych wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Od września ubiegłego roku Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT-u dozorują z powietrza tereny wzdłuż wschodniej granicy państwa. Zadaniem Terytorialsów jest poszukiwanie i wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy. Nie jest to jednak jedyne zadanie, w przeciągu ostatnich 3 lat, operatorzy BSP byli zaangażowani także w operacje kryzysowe związane z monitorowaniem z powietrza zagrożenia powodziowego i pożarowego. W tym celu drony WOT-u patrolowały tereny parków narodowych: Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Białowieskiego. Terytorialsi wspierali z powietrza także działania wojsk operacyjnych w czasie międzynarodowych ćwiczeń np. Grupy Batalionowej NATO „Rifle Focus” oraz ćwiczeń taktycznych z wojskami pk. „Dragon-21”.

W perspektywie planowane jest wyposażenie każdej BOT w zestawy FLy Eye oraz dodatkowo w bezzałogowce klasy nano i mikro w celu możliwości realizacji zadań lotniczo – rozpoznawczych w trudnym terenie – także zurbanizowanym. W dalszych planach WOT będzie dążył do utworzenia struktur lotniczych wykorzystujących załogowe statki powietrze, które pozwolą by wykonywać działania rozpoznawcze, transportowe oraz ratownicze.

Bezzałogowa latająca platforma FlyEye, jest systemem zaprojektowanym do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych. W warunkach bojowych użytkowana może być do obserwacji pola walki, patrolowania granic i skutków katastrof, a także monitoringu infrastruktury krytycznej.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc