Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemiecka fregata strzela laserem na Bałtyku

Fregata Sachsen w drodze do Arsenału w Kilonii w celu montażu systemu laserowego. Fot. Tomasz Grotnik

3 lipca w Zatoce Eckernförde rozpoczęto próby przeciwlotniczego systemu laserowego opracowanego przez konsorcjum firm niemieckich i zainstalowanego w ramach testów na fregacie Sachsen.

Fregata Sachsen typu F124 została wytypowana do roli platformy przeciwlotniczego systemu laserowego opracowanego przez konsorcjum Rheinmetall AG i MBDA Deutschland GmbH. W listopadzie 2020 roku BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Niemiec) przyznało koncernowi Rheinmetall AG kontrakt na opracowanie kluczowego komponentu przyszłego systemu broni laserowej. Głównym wykonawcą projektu będzie Rheinmetall Waffe Munition GmbH. Natomiast w styczniu 2021 roku BAAINBw zleciło Rheinmetallowi produkcję, integrację i testy stanowiska broni laserowej na okręcie.

Fregata Sachsen weszła 17 czerwca do Marinearsenal (MARs) w Kilonii, gdzie ze śródokręcia jednostki zdjęto dwa stelaże Mk 141 do łącznie ośmiu pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon. Tak uzyskane miejsce wykorzystano do instalacji kontenera z „działkiem laserowym”.

Właśnie rozpoczęte próby morskie systemu odbywają się na poligonie WTD71 (Wehrtechnische Dienstelle 71) znajdującym się na Zatoce Eckernförde. Okręt jest zakotwiczony blisko brzegu, a system wycelowany w stronę stacji pomiarowej w Surendorfie. Tam zostanie przeprowadzony pomiar siły ognia i celności nowego systemu uzbrojenia.

System ten ma przede wszystkim zwalczać bezzałogowe systemy powietrzne i inne małe cele, jak też pociski przeciwokrętowe. W razie potrzeby może też razić obiekty lądowe. Jego moc wynosi ok. 20 kW. System składa się z dwunastu modułów, z których każdy wykorzystuje laser światłowodowy o mocy 2 kW. Ich wiązki są łączone w jedną za pomocą siatki dielektrycznej. Technologia ta pozwala zbudować laser o mocy nawet 100 kW. Charakteryzuje się ona też stosunkowo niewielkim poborem mocy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc