Czy wada wzroku uniemożliwia pracę w wojsku, straży lub policji? Czy żołnierz może nosić okulary? Czy w ramach naboru do wszystkich służb mundurowych sprawdzany jest stan wzroku kandydata?
Wady wzroku i choroby oczu ograniczające lub uniemożliwiające podjęcie służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa
Tak, w przypadku służb mundurowych wady wzroku i choroby oczu mogą przesądzać o zdolności do służby. Jednym z etapów postępowania kwalifikacyjnego jest ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata. Ostateczną decyzję podejmuje komisja lekarska działająca na podstawie rozporządzenie MSW z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 poz. 2035). W Dziale IV (Narząd wzroku) wśród wad wzroku i chorób oczu ograniczających lub uniemożliwiających podjęcie służby wymienia się:
Kandydatom do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa, BOR, którzy odbyli już służbę kandydacką i chcą w służbie pozostać w służbie przyznaje się dwie kategorie: Z – zdolny do służby oraz N – niezdolny do służby. Funkcjonariuszom, którzy podlegają badaniom okresowym przyznaje się trzy kategorie: A – zdolny do służby; B – zdolny do służby z ograniczeniem; C – niezdolny do służby.
Podczas uczestnictwa w komisji wojskowej kandydat przechodzi badania wzroku. Jeśli posiadasz wadę wzroku koniecznie zgłoś to lekarzowi, dokładnie dokumentując ten fakt odpowiednimi badaniami.
Jeszcze bardziej restrykcyjne są wymogi stawiane przyszłym żołnierzom. Dyskwalifikacji, czyli przyznania kategorii E (trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny) należy się spodziewać, jeśli mamy takie problemy z narządem wzroku, jak:
Kategorię D (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju) uzyskamy, jeśli mamy:
Natomiast w poniższych przypadkach komisja może podjąć różne decyzje w zależności od efektów badania:
Jak podkreśla Dr Victor Derhartunian, chirurg refrakcyjny o międzynarodowej renomie, właściciel Kliniki Chirurgii Laserowej SwissLaser w Warszawie, warto pamiętać, że żołnierz może nosić okulary, choć osoby z wadą wzroku nie mogą zostać snajperami czy komandosami, ale może też poddać się laserowej korekcji wady wzroku, o ile zastosowana metoda leczenia lub korekcji wady wzroku nie sprawia, że zostanie on zaszeregowany do którejś z grup ryzyka i np. po operacji nie będzie go obowiązywało ograniczenie możliwości wykonywania wysiłku fizycznego lub inne ograniczenia wskazane w stosownych przepisach.
Artykuł sponsorowany.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu