Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WOT: budowanie potencjału batalionu dowodzenia

Fot.: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

W niedzielę, 20 lutego w Zegrzu odbyła się pierwsza przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej batalionu dowodzenia. Na mocy podpisanej 18 marca 2021 r. w Zegrzu decyzji MON w sprawie utworzenia kolejnych jednostek WOT rozpoczęto formowanie batalionu dowodzenia – pododdziału zabezpieczającego dowództwo WOT.

Rozwój kolejnego batalionu, umożliwia budowanie docelowych zdolności. Co więcej służba w batalionie dowodzenia w przeciwieństwie do batalionów lekkiej piechoty jest bardzo specyficzna i wiąże się z specjalistycznymi szkoleniami i umiejętnościami.

„Batalion dowodzenia w swoim założeniu ma być ukompletowany w przybliżonym stosunku 50/50 żołnierzy zawodowych i terytorialnej służby wojskowej. Ukierunkowani jesteśmy na realizacje ściśle określonych działań z zakresu między innymi łączności i logistyki. Dlatego duży nacisk po szkoleniu podstawowym kładziemy na szkolenie specjalistyczne” – podkreślił dowódca batalionu dowodzenia ppłk Piotr Osiński.

Podczas uroczystej zbiórki 14 żołnierzy-ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Batalion dowodzenia będzie zabiegał o przyjęcie i kontynuowanie tradycji batalionu Czata 49, którego sztandar towarzyszył uczestnikom niedzielnego zwieńczenia 16 dniowych wysiłków podczas szkolenia podstawowego. W związku z obchodami 80-lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową podczas składania przysięgi odczytane zostały słowa przysięgi wojskowej, jaką składali poprzednicy Terytorialsów, żołnierze AK.

Wśród zaproszony gości był Pan Jerzy Józef Mindziukiewicz ps. „Jur” – polski działacz konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej oraz powojenny działacz kombatancki, wiceprezes i skarbnik Prezydium Zarząd Związku Powstańców Warszawskich oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Batalion dowodzenia stacjonuje w Zegrzu i do końca roku zrealizuje po 2 szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z rekruterami, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą załatwić formalności związane ze złożeniem wniosku do WOT https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

Źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “WOT: budowanie potencjału batalionu dowodzenia”

  1. Brawo. Niech zgodnie z wymogami poprawności politycznej, ustawiają do fotografii jeszcze więcej dziewcząt i w ogóle obniżą kryteria kwalifikacji do SZ RP, żeby pomóc im realizować marzenia o służbie w mundurze. To z pewnością zrobi wrażenie na Rosjanach , no i znacząco wzmocni nasz potencjał odstraszania...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc