Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozpoczęto testy radaru SPY-6 na pierwszym niszczycielu typu Arleigh Burke Flight III

Niszczyciel Jack H. Lucas, pierwszy okręt z radarem AN/SPY-6(V)1. Niedawno rozpoczęły się testy tego systemu. Fot. NAVSEA

20 grudnia firma Raytheon Missiles & Defense poinformowała, że rozpoczęto testy systemu walki niszczyciela Jack H. Lucas, prototypowej jednostce typu Arleigh Burke Flight III. Wśród nich jest zasadniczy system radiolokacyjny AN/SPY-6(V)1 tego producenta.

System radiolokacyjny AN/SPY-6(V)1 opracowano w ramach programu AMDR (Air and Missile Defense Radar). 10 października 2013 roku Departament Obony Stanów Zjednoczonych Ameryki zawarł z Raytheonem umowę o wartości 385,74 mln USD na opracowanie i integrację tego systemu.

AN/SPY-6(V)1 to trójwspółrzędny system radiolokacyjny, który wykorzystuje dwa rodzaje radarów. Zasadniczy pracuje w paśmie E/F (2-4 GHz) i składa się z czterech nieruchomych paneli antenowych zainstalowanych na ścianach nadbudówki. Uzupełnia je, pracujący w paśmie I/J, radar AN/SPQ-9B, którego obrotowa antena umieszczona jest na maszcie. System opracowano w celu wykrywania i śledzenia znacznie mniejszych i szybszych celów, niż zapewniał to jego poprzednik – AN/SPY-1 – instalowany na niszczycielach typu Arleigh Burke starszych serii, w tym bezzałogowców. AN/SPY-6 ma też znacznie większą odporność na narażenia naturalne i celowe.

Pierwszym okrętem, na który trafił system AN/SPY-6(V)1 jest niszczyciel USS Jack H. Lucas (DDG 125) typu Arleigh Burke, będący jednocześnie prototypem serii Flight III. 21 lipca 2020 Raytheon Missiles & Defence dostarczył do stoczni pierwszą antenę ścianową systemu.

Każdy z paneli antenowych AN/SPY-6(V)1 składa się z 37 modułowych zespołów radarowych RMA (Radar Modular Assemblies). W konstrukcji modułów nadawczo-odbiorczych tworzących poszczególne RMA wykorzystano technologię azotku galu GaN.

Budowę USS Jack H. Lucas rozpoczęto od palenia blach 7 maja 2018 roku w stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w Missisipi. Stępkę położono 8 listopada 2019 roku, zaś wodowanie odbyło się 4 czerwca bieżącego roku. Rozpoczęcie służby spodziewane jest w 2023 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc