Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Europejskie ośrodki laserowe tworzą wspólną platformę aparaturową

Fot. Instytut Optoelektroniki WAT

Unikalna aparatura badawcza Instytutu Optoelektroniki WAT zostanie udostępniona w ramach europejskiego projektu Lasers4EU. Unia przeznaczyła łącznie 5 milionów euro dla 29 jednostek naukowych z 15 krajów, które współtworzą platformę dostępu do europejskiej infrastruktury badawczej w zakresie laserów i przeprowadzą kompleksowe szkolenia w zakresie technologii laserowych i ich zastosowań dla środowiska akademickiego i przemysłowego.

Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie udostępni w ramach projektu Lasers4EU aparaturę opracowaną w Zespole Oddziaływania Promieniowania Laserowego z Materią. Projekt rozpoczął się 1 października 2024 r.

- Unikalna aparatura będzie przydatna w badaniach w obszarach nauk o materiałach, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej, astrofizyki laboratoryjnej i biomedycyny. Jej działanie opiera się na laserowo-plazmowych źródłach promieniowania rentgenowskiego i skrajnego nadfioletu (EUV) z zastosowaniem impulsowej tarczy gazowej. Źródła te również zostały opracowane w tym samym zespole naukowym – tłumaczy prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz z IOE WAT.

Jak wyjaśnia, projekt Lasers4EU stanowi platformę umożliwiającą użytkownikom zewnętrznym dostęp do europejskiej infrastruktury badawczej w zakresie laserów. Wiodące w Europie laserowe ośrodki badawcze, w tym Instytut Optoelektroniki WAT, oferują naukowcom ze środowisk akademickich i przemysłowych dostęp do najnowocześniejszych technologii laserowych i usług badawczych.

Ważną częścią projektu są kompleksowe szkolenia związane z udostępnianą aparaturą. Ich uczestnicy wzbogacą swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną o specjalistyczne informacje w zakresie technologii laserowych i zastosowań.

- Rozpoczęcie współfinansowanego przez UE projektu Lasers4EU oznacza nową erę w badaniach dotyczących laserów i ich zastosowania – uważa prof. Fiedorowicz. Jego zdaniem spójne i kompleksowe konsorcjum naukowe zapewnia dostęp do wysokiej jakości usług badawczych.

Projekt ma zwiększyć zasięg geograficzny europejskiej infrastruktury badawczej, wspierać nowe inicjatywy w tym obszarze i sprzyjać współpracy między ośrodkami laserowymi. Jednym z założeń jest również zwiększenie w Europie liczby specjalistów w obszarze laserów i ich zastosowania. Kompleksowe szkolenia mają wyposażyć kolejnego pokolenia naukowców w umiejętności i wiedzę potrzebną do pełnego wykorzystania wiodących europejskich infrastruktur laserowych.

Inaugurujące spotkanie projektu Lasers4EU, z udziałem przedstawicieli wszystkich jednostek naukowych biorących w nim udział (tzw. kick-off meeting) odbyło się w Heraklionie na Krecie w dniach 21-22 października 2024 r.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu Lasers4EU, w tym oferowanej infrastruktury badawczej oraz wskazówki dla przyszłych użytkowników i zasady uzyskiwania do niej dostępu, są zamieszczone na stronie internetowej projektu pod adresem lasers4.eu.

Źródło: informacja prasowa Wojskowej Akademii Technicznej/Karolina Duszczyk

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc