4 października na wodach Morza Śródziemnego u wybrzeża miejscowości Mersin, na południu Turcji, odbyły się próby z opracowanymi w Turcji bezzałogowymi uderzeniowymi aparatami nawodnymi (USV tur. İDA Insansız Deniz Aracı) typu Aselsan Albatros-S.
Zwieńczeniem prób był zmasowany atak z wykorzystaniem ośmiu jednostek wspomnianego typu Albatros-S na jednostkę cel, którym był niewielki, bo liczący zaledwie 22 metry statek handlowy. Co najważniejsze cel ten wskazany i „podświetlony” został przez patrolujący rejon bezzałogowy aparat latający (UAV) typu Baykar Bayraktar TB-2.
USV typu Albatros-S to pojazdy o wysokim poziomie autonomii, zaprojektowane do działań w tzw. rojach, składających się z kilku do kilkunastu podobnych jednostek, stąd też ich oprogramowanie sterujące zostało odpowiednio przygotowane i dostosowane do takiego charakteru działań. Charakteryzują się przy tym wymiarami 7,2 x 2,0 m i masą własną 1955 kg (z czego masa ładunku bojowego przekracza 250 kg, producentem głowicy bojowej wykorzystanej w teście był koncern Roketsan). Napędzane są przez zabudowany silnik wysokoprężny zapewniający osiągnięcie prędkości przekraczającej 40 węzłów. Zapas paliwa umożliwia 10 h rejs z maksymalną prędkością.
Turecki USV wyposażony jest zarówno w wąskopasmowy system łączności satelitarnej, jak i modem sieci MESH wykorzystujący modem 4G/LTE. Sterowanie zarówno jednym pojazdem jak i całym zespołem realizowane może być z poziomu konsoli w czasie rzeczywistym lub też w trybie niemal w pełni autonomicznym wspieranym wcześniej zaplanowaną trasą przejścia. Poza zadaniami uderzeniowymi, Albatros-S może być wykorzystywany do misji rozpoznawczych lub patrolowych.
Rodzina pojazdów Albatros (w portfolio jest jeszcze model T) to nie jedyne tureckie USV, które wykorzystane mogą być, i zapewne będą, w roli jednostek uderzeniowych. W trakcie odbywającej się w Stambule, 16 edycji, międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEF 2023, koncern Meteksan Defence Inc. zaprezentował, opracowany wspólnie ze stocznią Ares, model pojazdu USV ULAQ Kama. Jest to kolejny członek rodziny ULAQ, wcześniej bowiem Tureckie Siły Morskie TDK (Türk Deniz Kuvvetleri) pozyskały uzbrojoną odmianę Pierwsze uderzeniowe bezzałogowce nawodne dla Tureckiej Marynarki Wojennej/ZBiAM.pl). W odróżnieniu od USV typu Albatros-S, ten legitymuje się kadłubem o znacznie mniejszej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego (SPO), w związku z bardzo niską sylwetką. Tym samym zdecydowanie bardziej przypomina drony uderzeniowe ukraińskiej proweniencji (np. MAGURA V5 Unikalna na skalę światową jednostka w ukraińskiej marynarce wojennej/ZBiAM.pl lub Sea Baby), wykorzystywane obecnie na wodach Morza Czarnego (Ukraińskie nawodne bezzałogowce szachują rosyjską Flotę Czarnomorską/ZBiAM.pl).
Póki co nie ujawniono zbyt wielu danych technicznych. Wiadomo, że Kama może przebyć do 200 Mm z prędkością do 50 węzłów. Analizując wszystkie nowe pojazdy z rodziny USV, nie można zapominać że to właśnie Ukraina jest pionierem w dziedzinie projektowania i bojowego wykorzystania USV. Mając przy tym pierwsze znaczące sukcesy (m.in. uszkodzenie dużego okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak (012) proj. 775/II do którego doszło w nocy z 3 na 4 sierpnia bieżącego roku: Pierwszy udany atak ukraińskich dronów na okręt Federacji Rosyjskiej/ZBiAM.pl).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu