Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wsparcie dla indyjskich C-130J-30 Super Hercules

Lockheed Martin będzie wspierać eksploatację indyjskich samolotów C-130J-30 Super Hercules. Fot. Lockheed Martin

24 sierpnia korporacja Lockheed Martin poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy dotyczącej wsparcia logistycznego dla floty średnich samolotów transportowych C-130J-30 Super Hercules eksploatowanych przez Siły Powietrzne Indii.

Powyższy kontrakt, o wartości 329 mln USD, ma obowiązywać przez pięć lat. Specjaliści korporacji Lockheed Martin będą wspierać eksploatację dwunastu samolotów eksploatowanych w Indiach – jest to druga umowa tego typu zawarta pomiędzy producentem oraz użytkownikiem. Co ciekawe została podpisana według procedury DCS (Direct Commercial Sale), czyli z pominięciem pośrednictwa administracji federalnej Stanów Zjednoczonych. W jej ramach na terytorium Indii pracować będzie ośmiu techników reprezentujących korporację Lockheed Martin, General Electric oraz Rolls-Royce. Dodatkowo w jej ramach pięć najstarszych C-130J-30 przejdzie okresowy przegląd strukturalny PDM w certyfikowanym przez producenta centrum obsługowym (pierwszy z nich trafi do prac na początku 2022 roku).

Pierwszych sześć samolotów C-130J-30 Super Hercules zostało zakupionych przez Indie, poprzez procedurę FMS, w 2008 roku. Zostały dostarczone w latach 2010-11. Pozytywne oceny ich eksploatacji spowodowały kontynuację zamówień, już poprzez procedurę DCS - łącznie na jej mocy Indie zakupiły siedem dodatkowych egzemplarzy (ostatni dostarczony w 2019 roku). Obecnie w linii znajduje się dwanaście sztuk, gdyż 28 marca 2014 roku doszło do katastrofy jednego z pierwszych C-130J-30 – w wyniku błędu załogi, w trakcie lotu na niskiej wysokości, doszło do utraty panowania i uderzenia w ziemię.

Super Herculesy są eksploatowane przez 77. Eskadrę Sił Powietrznych Indii. Ich głównym zadaniem jest wsparcie działań sił specjalnych. Dodatkowo realizują zadania pilnego transportu na rzecz państwa - wsparcia humanitarnego, operacji poszukiwawczo-ratowniczych czy walki z pandemią Covid-19.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc