Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wskaźniki laserowe Rheinmetalla dla Bundeswehry

Bundeswehra zamówiła blisko 2500 wskaźników laserowych do broni strzeleckiej. Docelowo ma zostać zakupionych nawet 130 tysięcy. Fot. Rheinmetall

21 lipca niemiecka spółka Rheinmetall AG poinformowała, że została wybrana przez Siły Zbrojne Republiki Federalnej Niemiec jako dostawca wskaźników laserowych do broni strzeleckiej. Jednocześnie podpisana została umowa ramowa na ich zakup mająca obowiązywać w okresie siedmiu lat.

Pierwsza umowa cząstkowa obejmuje 2460 wskaźników laserowych o łącznej wartości 3 mln EUR. Dostawy mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku, zaś przed jego zakończeniem Bundeswehra otrzyma pierwszych 360 urządzeń, które posłużą do testów. Po ich zakończeniu rozpocznie się dostawa kolejnych 2100 sztuk. Całkowita wartość umowy może sięgnąć nawet 178 mln EUR, zaś Bundeswehra za tę kwotę może otrzymać do 130 tysięcy urządzeń. Umowa ramowa jest największym zamówieniem, jakie otrzymał producent systemów, Rheinmetall Soldier Electronics z siedzibą w Stockach. Systemy dostarczone przez Rheinmetall Soldier Electronics mogą być montowane za pomocą standardowych szyn (MIL-STD 1913/STANAG 4694) na każdym typie broni strzeleckiej znajdującym się obecnie w wyposażeniu żołnierzy Bundeswehry.

Wskazane przez Bundeswehrę urządzenie to odmiana wskaźnika LLM-VarioRay tego samego producenta. Służy ono do wykrywania, identyfikowania i oznaczania celów. Masa urządzenia wraz ze wspornikiem sięga 250 g. Wskaźnik uruchamiany jest za pomocą przełącznika połączonego z nim przewodem. Alternatywnie można je uruchamiać za pomocą przycisku umieszczonego na obudowie. Urządzenie składa się z mocnej latarki z diodą LED emitującej białe światło (z funkcją stroboskopu), czerwonego wskaźnika laserowego (opcjonalnie dostępny jest kolor zielony), laserowego wskaźnika na podczerwień i ogniskowanego oświetlacza podczerwieni (w praktyce jest to wskaźnik identyfikacji „swój-obcy”). Źródło światła można wybrać za pomocą przełącznika obrotowego i można je bezstopniowo regulować. Cały blok urządzenia jest ustawiany fabrycznie, lecz można go łatwo regulować w polu. Urządzenie można połączyć z miniaturowym celownikiem kolimatorowym Docter Sight II Plus. Nowa wersja LLM-VarioRay, wraz z nokto- i termowizyjnymi urządzeniami obserwacyjnymi, ma znacząco ułatwić niemieckim żołnierzom realizację misji nocnych. Urządzenie wchodzi w skład niemieckiego pakietu wyposażenia „żołnierza przyszłości", a jego odmiany są używane przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc