Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojska Obrony Terytorialnej biorą udział w ćwiczeniu SAREX-24

Fot. DWOT

Już dziś, 20 maja, rozpoczyna się ćwiczenie taktyczno-specjalne SAREX-24, którego organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jego głównym celem jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego. Swój wkład w ćwiczenie będą miały również Wojska Obrony Terytorialnej, które zaangażują Naziemne Zespoły Poszukiwawczo Ratownicze (NZPR) oraz zespoły medyczne do akcji poszukiwawczo ratowniczych. Ćwiczenie potrwa do 24 maja br.

NZPR oraz zespoły medyczne funkcjonują w każdej brygadzie obrony terytorialnej i stanowią od kilku lat istotny element systemu poszukiwania i ratownictwa lotniczego- ASAR (Aeronautical Rescue Coordination Centre). NZPR zostały wyposażone w odpowiedni do prowadzenia poszukiwań sprzęt. Odbywają cykliczne szkolenia i treningi w poszukiwaniu załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie i wymagają udzielenia pomocy. Analogicznie zespoły medyczne to wyspecjalizowani ratownicy pola walki, potrafiący udzielić niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym także w katastrofach.

W ćwiczeniu SAREX-24 biorą udział NZPR z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zespoły medyczne z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wchodzący w skład NZPR i zespołów medycznych w ramach ćwiczenia SAREX-24 będą doskonalili swoje umiejętności w poszukiwaniu statków powietrznych oraz udzielaniu pomocy poszkodowanym w katastrofach lotniczych współpracując w ramach systemu ASAR z innymi elementami tego systemu.

W trakcie ćwiczenia SAREX-24 zaplanowano kilka epizodów, w których naziemne zespoły poszukiwawcze i zespoły medyczne wezmą udział, m.in.:

-w prowadzeniu działań poszukiwawczo- ratowniczych po rozbiciu się małego cywilnego statku powietrznego;

- w prowadzeniu działań poszukiwawczych po zaginięciu wojskowego bezzałogowego statku powietrznego;

- w prowadzeniu działań poszukiwawczo- ratowniczych po zdarzeniu lotniczym polegającym na awaryjnym lądowaniu wojskowego śmigłowca MI-2 w strefie przygranicznej.

Źródło: informacja prasowa DWOT

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc