Po latach prac konstrukcyjnych, kompletowania kolejnych demonstratorów i prototypów oraz ich badań, 1 października 2021 r. został zatwierdzony protokół z badań kwalifikacyjnych Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego ZSSW-30, o czym poinformował Inspektorat Uzbrojenia.
Badania zakończyły się z wynikiem pozytywnym. Zakończenie badań kwalifikacyjnych otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy producentami wieży i jej nosiciela oraz Inspektoratem Uzbrojenia dotyczących warunków umowy na produkcję seryjną kołowych wozów bojowych Rosomak z ZSSW-30 dla Sił Zbrojnych RP. Podpisania umowy można spodziewać się na początku przyszłego roku.
Umowa na realizację projektu rozwojowego Zdalnie Sterowany System Wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30), została podpisana 29 marca 2013 r. Jej stronami były Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB). Same badania kwalifikacyjne, w których wzięły udział dwa pojazdy z prototypowymi wieżami, rozpoczęły się w styczniu 2020 r. i zostały podzielone na kilka etapów. Obejmowały one badania trakcyjne, a także ogniowe, w tym strzelania z 30 mm armaty Mk44S i 7,62 mm UKM-2000, a także odpalenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR.
Projekt ZSSW-30 to doskonały przykład wysokich kompetencji polskiego przemysłu obronnego i współpracy, firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ‒ oprócz HSW S.A. także PCO S.A. i Rosomak S.A., z partnerami należącymi do Grupy WB – WB Electronics S.A. i Arex Sp. z o.o. Uzbrojona w 30/40 mm armatę napędową Northrop Grumman Mk44S, dostosowaną do prowadzenia ognia amunicją z programowalnym momentem rozcalenia, o szybkostrzelności do 200 strz./min, a także 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000 oraz podwójną wyrzutnię ppk Spike LR (LR 2) początkowo będzie montowana na podwoziach Rosomaków (ze względu na wzrost liczby wozów planowanych do zamówienia z 206 ponad 300 niezbędne będzie wyprodukowanie części pojazdów od podstaw, choć pierwotnie zamierzano uzbroić w nowe wieże wcześniej wyprodukowane KTO bazowe). Skuteczne użycie uzbrojenia, w tym w ruchu, umożliwia dwupłaszczyznowy układ stabilizacji i zaawansowany system kierowania ogniem klasy „killer-killer”, integrujący m.in. niezależne dzienno-nocne, stabilizowane przyrządy obserwacyjno-celownicze dowódcy (panoramiczny) i działonowego.
Według aktualnych planów resort obrony zamierza zamówić 341 kołowych wozów bojowych w takiej konfiguracji. W perspektywie kilku lat odmiana ZSSW-30 będzie montowana także na Nowych Bojowych Pływających Wozach Piechoty Borsuk (prototyp przechodzi aktualnie badania zakładowe), których MON zamierza zamówić nawet ponad 500. Nie dziwi zatem, że ZSSW-30 to dla Huty Stalowa Wola S.A., ale także wielu innych podmiotów polskiego przemysłu obronnego, produkt niezwykle ważny, który będzie przedmiotem dostaw przez co najmniej dekadę.
Łukasz Pacholski, współpraca Andrzej Kiński.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Osiem lat na coś, co prywatne firmy robią w ciągu 3-4. Niebywałe tempo. Sukcesem jest, ze udało się to w końcu dociągnąć do celu. Teraz będziemy czekać pół roku na jakąś umowę na partię próbną.
Bardzo dobre wiadomości, przygotowywać warunki do porządnych umów i zwiększenia mocy produkcyjnych a także dograć łańcuch dostaw i współpracy z poddostawcami, kompletować i szkolić odpowiednie kadry, doposażyć zakłady aby najpierw zrealizować kilka egzemplarzy przedseryjnej partii a potem móc działać na masową skalę na podstawie wieloletniego porządnego kontraktu zapewniającego kompleksowo wszystkie elementy produkcji, wdrożenia i późniejszej eksploatacji tego systemu.