23 września w mediach społecznościowych opublikowano film przedstawiający eksperyment przeprowadzony przez Siły Zbrojne Ukrainy, a polegający na powietrznym transporcie robota-psa.
Na filmie widoczny jest sześciowirnikowy bezzałogowiec, najprawdopodobniej ukraiński Vampire/Baba Jaga, z podwieszonym robotem-psem, prawdopodobnie Unitree Go2. Eksperyment miał na celu potwierdzenie w praktyce możliwości realizacji tego rodzaju zadań transportowych. Dzięki temu w bezpieczny sposób można dostarczyć roboty-psy na linię frontu, czy nawet do odizolowanych placówek SZU. Dodatkową zaletą jest szybki, choć ograniczony zasięgiem aparatu, transport. Roboty-psy z racji wysokiej mobilności w trudnym terenie (w tym dysponujące, wcale nie tak częstą, zdolnością do poruszaniu się po schodach) są chętnie wykorzystywane przez coraz więcej formacji mundurowych na całym świecie, głównie do zadań patrolowych, ale znane są też modele lekko uzbrojone czy z dodatkowym wyposażeniem służącym do rozpoznania. Wiadomo, że są one wykorzystywane do zadań rozpoznawczych przez Siły Zbrojne Ukrainy, np. w sierpniu br. 28. Samodzielna Brygada Zmechanizowana zamieściła materiał z działań z wykorzystaniem takiego robota podczas walk o Torećk w obwodzie donieckim. Z kolei US Air Force używają robotów-psów do patrolowania rejonów niektórych baz lotniczych, co ma zwiększać bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej przy redukcji kosztów utrzymania sił odpowiadających za patrole.
Vampire/Baba Jaga to dość duży aparat bezzałogowy, zdolny do uniesienia maksymalnie 15 kg (przy lotach w trudniejszych warunkach 12 kg). Jest zdolny do dostarczania ładunku na odległość 8-12 km, a następnie do powrotu. Prędkość dochodzi do 40 km/h, zaś czas lotu wynosi maksymalnie 23 min. Na Ukrainie wykorzystywane są najczęściej jako mini bombowce, we współpracy z mniejszymi dronami (zwykle FPV) – te drugie zapewniają informacje o położeniu celu, a na podstawie danych operator „wampira” prowadzi bombardowanie za pomocą lekkich, często improwizowanych bomb. Z kolei Unitree Go2 to niewielki (70×31×40 cm), lekki (niespełna 15 kg), kroczący pojazd bezzałogowy w układzie tzw. robota-psa. W zależności od wersji, jego standardowy ładunek może mieć masę 7 lub 8 kg (mak. 10 kg). Prędkość maksymalna, w zależności od wersji, waha się w przedziale 9-13,5 km/h. Czas pracy, w zależności od wersji i intensywności użytkowania, wynosi jedną-dwie lub dwie-cztery godziny. Robot wyposażony jest w LIDAR i w kamerę dzienną.
Film: https://x.com/front_ukrainian/status/1838157581015003155
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu