Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Węgrzy przezbrajają swoje Gripeny

Węgrzy zdecydowali się na zakup pocisków IRIS-T, które staną się uzbrojeniem czternastu samolotów JAS-39C/D Gripen. Fot. Łukasz Pacholski

17 grudnia media węgierskie poinformowały, że resort obrony tego kraju podpisał umowę z Diehl Defence w sprawie zakupu nieokreślonej liczby kierowanych pocisków powietrze-powietrze bliskiego zasięgu IRIS-T. Broń ma stanowić uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39C/D Gripen.

Obecnie wartość kontraktu oraz szczegóły nie są znane. Umowa została podpisana z producentem 16 grudnia. Powyższa decyzja jest wynikiem analiz dotyczących przyszłości floty wielozadaniowych samolotów bojowych węgierskiego lotnictwa wojskowego. Budapeszt będzie kontynuować modernizację posiadanych JAS-39C/D Gripen – obecnie planowana jest ich modyfikacja do standardu MS20 Block II. Ma to być kolejny etap unowocześnienia, jednocześnie rząd węgierski (w przeciwieństwie do czeskiego) wykluczył zakup maszyn 5. generacji. To z kolei oznacza, że w najbliższej przyszłości czternaście samolotów JAS-39C/D Gripen będzie stanowiło trzon obrony powietrznej kraju.

W ramach programu modernizacji posiadanych samolotów bojowych JAS-39C/D Gripen, Węgrzy planują gruntowne dozbrojenie. Poza pociskami IRIS-T mowa o nowych kierowanych pociskach średniego zasięgu oraz precyzyjnym środkom bojowym klasy „powietrze-ziemia”. IRIS-T zastąpią w lotnictwie wojskowym obecnie używane AIM-9 Sidewinder, które zostały zakupione w niewielkiej liczbie w 2006 roku. IRIS-T zostały już zintegrowane z samolotami JAS-39C/D Gripen (m.in. tego typu kombinacja jest wykorzystywana w Szwecji). Broń charakteryzuje się wysoką manewrowością oraz możliwością namierzenia celu po odpaleniu.

Węgry podpisały umowę na leasing czternastu samolotów Saab JAS-39C/D Gripen w 2003 roku. W maju 2015 roku utracono jeden z egzemplarzy dwumiejscowych (jego miejsce zastąpił kolejny Gripen wyleasingowany od Szwecji), a w czerwcu 2015 roku inna maszyna odniosła poważne uszkodzenia - została później naprawiona i przywrócona do służby operacyjnej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc