6 czerwca Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o planowanym rozpoczęciu remontów ukraińskich czołgów T-64 przez państwowe zakłady remontowe sprzętu pancernego VOP CZ z Šenova koło Nowego Jiczyna.
Umowa dotycząca prowadzenia remontów została zawarta na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy VOP CZ i Ukroboronpromem w lutym br. Czeski resort obrony nie podaje, ile czołgów przejdzie remont w Czechach, tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Część prac zostanie zrealizowanych jeszcze w 2023 r. Wiadomo, że będą dotyczyć one przywracania sprawności czołgów rodziny T-64 Sił Zbrojnych Ukrainy, które od lat pozostawały zmagazynowane (ponoć niektóre trafiły do składów jeszcze za czasów istnienia Związku Sowieckiego), a nie remontów wozów, które doznały uszkodzeń podczas działań bojowych. Oznacza to konieczność demontażu czołgów, przeprowadzenia szczegółowej weryfikacji stanu technicznego, wymiany niektórych elementów (szczególnie części uszczelek, przewodów elektrycznych, węży hydraulicznych itp. „miękkich” części) i złożenia na nowo. Równocześnie czołgi przejdą modernizację, polegającą na wymianie elementów systemu kierowania ogniem i urządzeń łączności. Nadzór nad pracami obejmą inżynierowie ukraińscy, a możliwe, że także ukraiński personel będzie brał bezpośredni udział w realizacji zadania. Jest to możliwe dzięki utworzeniu czesko-ukraińskiego klastra przemysłowego, zajmującego się współpracą wojenno-przemysłową.
Minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová powiedziała, że „Republika Czeska wspiera i będzie wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjskim agresorem”. Podkreśliła wyraźnie, że Czechy „dostarczają niezbędny sprzęt, szkolą ukraińskich żołnierzy, a niebawem pomogą w naprawach ukraińskiej broni”. Co ciekawe, wskazała na to, że o ile Czesi „służą wiedzą i umiejętnościami do szkoleń i remontów”, o tyle Siły Zbrojne Republiki Czeskiej również zyskują poprzez „zdobywanie bezcennego doświadczenia bojowego od Ukraińców”. Dyrektor VOP CZ Marek Špok stwierdził, że „dla VOP CZ jest to świetna okazja do remontu rozwiązań, które równocześnie będą udoskonalane”. Wyjawił on również, że w ostatnich tygodniach pracownicy firmy odwiedzili kilka (najwyraźniej wciąż działających lub odtworzonych w nowej lokalizacji) zakładów Ukroboronpromu w ramach współpracy z ukraińskim partnerem. Prezes Ukroboronpromu Jurij Gusiew przy okazji zapowiedział, że to dopiero początek współpracy, a poza rozwojem kooperacji związanej z remontami ukraińskiego uzbrojenia planuje się w przyszłości również stworzenie czesko-ukraińskiego centrum naukowo-badawczego, pracującego na rzecz przemysłu zbrojeniowego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu