Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Typ 26 dla Kanady

19 października rząd Kanady oraz stocznia Irving Shipbuilding Inc. poinformowała o wyborze zagranicznego partnera w programie budowy nowych wielozadaniowych okrętów wojennych, które w najbliższych latach mają trafić do służby w kanadyjskiej flocie.

Ostatecznie zwycięstwo przyznano konsorcjum składającym się z Lockheed Martin Canada oraz BAE Systems, którego fundamentem jest projekt fregat Typu 26. Tym samym powyższa konstrukcja zdobyła kolejne prestiżowe zamówienie – po Wielkiej Brytanii i Australii. Oferta powyższego konsorcjum pokonała dwa inne podmioty, Alion Canada wraz z Damen (projekt De Zeven Provincien) oraz hiszpańską Navantię (F-105).

Program Canadian Surface Combatant zakłada budowę od jedenastu do piętnastu nowych fregat, które zastąpią obecnie eksploatowane okręty typu Halifax oraz już wycofane niszczyciele typu Iroquois. W przypadku zakończenia negocjacji i podpisania kontraktu w zimie bieżącego roku władze spodziewają się rozpoczęcia budowy prototypu w pierwszej połowie 2020 roku.

Nowe fregaty, bazujące na gotowych rozwiązaniach technicznych Typu 26, będą musiały zostać zintegrowane ze śmigłowcami pokładowymi Sikorsky CH-148 Cyclone, które są standardowym typem wielozadaniowych kanadyjskich sił zbrojnych.

(ŁP) Foto: BAE Systems
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc