Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

T-155 Fırtına dla Sił Zbrojnych Ukrainy?

Armatohaubice T-155 Fırtına być może niedługo trafią do ukraińskich pododdziałów artylerii. Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri

W opublikowanym 5 lipca wywiadzie udzielonym agencji Ukrinform gen. bryg. Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział że Ukraina oczekuje dostaw tureckich 155 mm armatohaubic samobieżnych T-155 Fırtına.

Wymieniając liczne typy otrzymanego z Zachodu uzbrojenia, Gromow wskazał szczególnie na systemy artyleryjskie. Powiedział, że „na dzień dzisiejszy jest to ponad dziesięć różnych typów, jak: M777, FH-70, TRF-1, PzH 2000, Krab, CAESAr, Zuzana, AS90, M109, M119/L119 i „ponad pięć” typów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, jak” M142 HIMARS, M270 MLRS/MARS II/LRU, APS-40, RM-70.” Powiedział również, że „spodziewane jest pojawienie się nowych systemów, które nie były jeszcze używane przez oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy, takich jak Archer czy Fırtına”. Biorąc pod uwagę, że Szwecja deklarowała oficjalnie możliwość przekazania Ukrainie 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym Archer, wymienienie obok nich tureckich T-155 Fırtına na podwoziu gąsienicowym może świadczyć o tym, że i w tym kontekście trwają rozmowy między Kijowem a Ankarą. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Ukraina od początku wojny kontynuuje zapoczątkowane kilka lat temu zakupy tureckiej broni i amunicji.

T-155 Fırtına to licencyjna odmiana południowokoreańskiej armatohaubicy samobieżnej Hanwha K9 Thunder. Działo zaprojektowano w latach 1995-2001 i od 2001 r. jest produkowana dla Wojsk Lądowych Republiki Tureckiej w Wojskowych Zakładach Remontowych nr 1010. Od oryginału różni się m.in. nową, większą wieżą (w wieży składowanych jest 30 nabojów zamiast 24, zaś w magazynie w kadłubie tylko 18 zamiast 24). Wprowadzono też pomocniczy agregat prądotwórczy. Usunięto za to panoramiczny przyrząd obserwacyjny dowódcy. Wiele zespołów, takich jak: niektóre elementy podwozia, system nawigacji bezwładnościowych, system kierowania ogniem czy systemy łączności są produkcji lokalnej. Działa zostały kilkukrotnie użyte bojowo, m.in. przeciw Kurdom (debiut w 2007 r.) czy w trakcie konfliktu syryjskiego (w tym również przeciw Kurdom). Z Fırtıną współpracuje wóz amunicyjny Poyraz ARV (Amunition Resupply Vehicle), oparty na podłudniowokoreańskim K10, choć zmodyfikowany w stosunku do oryginału. Na bazie T-155 Fırtına turecki przemysł opracował działo Fırtına II, ze wzmocnionym uzbrojeniem pomocniczym, automatem ładowania, przywróconym panoramicznym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy, dodanym układem klimatyzacji itd.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc