Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja i Finlandia zamówiły amunicję programowalną 3P

Fot. Bofors

13 grudnia firma BAE Systems podpisała dwie umowy na dostawę kolejnej partii amunicji kalibru 57 mm dla szwedzkiej Marinen i fińskich Merivoimat. Jest to już drugi zakup realizowany wspólnie przez fiński Departament Wsparcia SZbrojnych PVLOGL (Puolustusvoimien logistiikkalaitos) i jego szwedzki odpowiednik FMV (Försvarets Materielverk).

O ile jednak podpisana 24 listopada umowa dotyczyła zakupu konwencjonalnej amunicji artyleryjskiej, obecny kontrakt związany jest z pozyskaniem amunicji programowalnej 3P (Prefragmented, Programmable, Proximity-fused), kompatybilnej z najnowszą odmianą armat BAE Systems/Bofors Mk3 57 mm L/70.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego zapalnika, możliwe jest indywidualne programowanie każdego pocisku tuż przed oddaniem strzału. Dokonuje tego elektroniczny programator EFP (Electronic Fuze Programator). Operator ma do wyboru sześć trybów działania: zbliżeniowy z bramką czasową do  zwalczania środków napadu powietrznego; zbliżeniowy z wyznaczoną bramką czasową i priorytetem zapalnika uderzeniowego, wykorzystywany w przypadku potrzeby rażenia celu opancerzonego, lub przy zwalczaniu dużych obiektów; uderzeniowy, przeznaczony do rażenia lekko opancerzonych obiektów brzegowych lub niewielkich jednostek pływających; przeciwpancerny, umożliwiający rażenie celu osłoniętego płytą pancerną grubości do 18 mm (lub betonu grubości do 15 cm) i detonację w jego środku; konwencjonalny zbliżeniowy lub czasowy, który umożliwia skuteczne atakowanie niewielką liczbą pocisków szybko poruszających się i manewrujących niewielkich celów nawodnych, jak np. łodzie RHIB.

Bez względu na wybrany tryb pracy cele rażone są prefabrykowanymi odłamkami w postaci 3 mm wolframowych wałków (każdy pocisk zawiera ich 2400 sztuk) oraz odłamkami powstałymi w wyniku rozerwania się jego skorupy. Taka ich liczba jest wystarczająca do porażenia celów rozmieszczonych na powierzchni nawet 400 m2 z prawdopodobieństwem trafienia sięgającym aż 94%.Wartość obecnej umowy opiewa na kwotę 32 mln USD, przy czym strona Szwedzka przeznaczyła 18 mln USD, a fińska 14 mln USD.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc