Zaloguj

Finlandia i Szwecja wspólnie zamawiają amunicję do armat morskich

Fot.: Marcin Chała

24 listopada Finowie i Szwedzi złożyli wspólne zamówienie na amunicję kal 57 mm do armat morskich Bofors.

Fiński Departament wsparcia sił zbrojnych PVLOGL (Puolustusvoimien logistiikkalaitos) i jego szwedzki odpowiednik FMV (Försvarets Materielverk) zamówiły w koncernie BAE Systems Bofors Ab amunicję do systemów artyleryjskich wykorzystywanych w swoich marynarkach wojennych. Zakup amunicji wspólnie przez dwa kraje umożliwia obniżenie kosztów. Strona fińska na ten cel zabezpieczyła 12,6 mln EUR.

W Finlandii armata Boforsa w wersji 57 mm/70 SAK Mk1 zainstalowana jest na pokładach dwóch stawiaczy min / okrętów patrolowych t. Hämeenmaa (dwie jednostki w służbie od 1992 roku, gruntownie zmodernizowane w 2008 roku) podczas gdy najnowsza odmiana tej armaty 57 mm/70 SAK Mk3 zostanie zainstalowana na nowobudowanych korwetach t. Pohjanmaa (obecnie trwa budowa czterech okrętów tego typu, prototypowa jednostka ma wejść do służby w 2029 roku).

Strona szwedzka wersję Mk1 posiada na pokładzie okrętu patrolowego Carlskrona (P 04, w służbie od 1980 roku, gruntownie zmodernizowany w 2009 roku). Pozostałe okręty wykorzystują najnowszą wersję (Mk3) tj. pięć korwet rakietowych t. Visby (w służbie od 2002 roku), 2 korwety typu Göteborg (w służbie od 1990 roku, zmodernizowane w latach 2020-21) oraz dwa okręty patrolowe t. Stockholm (ex. Korwety rakietowe, w służbie od 1986 roku, zmodernizowane w latach 1999/2000).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc