Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System rakietowy TRG-300 dostarczony do Bangladeszu

Bangladesz odebrał pierwsze tureckie 300 mm artyleryjskie systemy rakietowe TRG-300. Fot. Ops Room.

3 czerwca na jednym z portali społecznościowych pojawiły się pierwsze, na razie nieoficjalne, zdjęcia polowych zestawów rakietowych Roketsan TRG-300 KAPLAN (znanych także jako TRG-300 TIGER) wykonane na terenie Bangladeszu.


O zainteresowaniu Ludowej Republiki Bangladeszu zakupem TRG-300 wiadomo od grudnia ub. r., kiedy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu złożył wizytę w Dhace i spotkał się z premierem tego państwa Sheikiem Hasiną oraz szefem dyplomacji Abdullahem Momenem. Przy okazji wizyty rząd Bagladeszu poinformował o zamiarze zakupu kilku rodzajów uzbrojenia w Turcji, w tym polowych systemów rakietowych. Nie wiadomo, kiedy umowa została zawarta. W marcu br. gen. Aziz Ahmed, szef Sztabu Generalnego SZ Bangladeszu, ogłosił, że dostawy TRG-300 rozpoczną się w czerwcu 2021 r. Według lokalnych mediów, wartość umowy to około 60 mln USD, a Bangladesz otrzyma za tę kwotę łącznie trzy baterie po sześć wyrzutni, plus amunicję i pojazdy wsparcia (wozy amunicyjne, dowodzenia i łączności itd.). Wyrzutnie zamontowano na rosyjskich samochodach ciężarowych KAMAZ-65224 w układzie 6×6.

TRG-300 wykorzystuje 300 mm pociski rakietowe z silnikami na stały materiał pędny w dwóch wariantach. Pociski Block I mają masę 585 kg i zasięg od 30 do 120 km. Głowica odłamkowo-burząca ma masę 105 kg, co pozwala razić cele w promieniu 70 i więcej metrów od miejsca upadku pocisku. Wersja Block II charakteryzuje się cięższą głowicą bojową (190 kg) i większą masą własną (670 kg), co przekłada się na lepszą zdolność rażenia celów. Ceną za to jest spadek zasięgu do 90 km. Pociski korygowane są inercyjnie lub za pomocą sygnału GPS. Zmiana toru lotu odbywa się za pomocą, napędzanych przez elektromechaniczny system sterowania, powierzchni aerodynamicznych. Kołowy błąd trafienia dla obydwu typów rakiet wynosi 10 m.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc