Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niszczyciele czołgów dla tureckich wojsk lądowych

23 czerwca Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Turcji odebrały partię 26 niszczycieli czołgów na podwoziach gąsienicowych KAPLAN Anti-Tank, uzbrojonych w przeciwpancerne pociski kierowane Roketsan UMTAS. Pojazdy dostarczono na mocy umowy z czerwca 2016 r., którą turecki Urząd Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı) podpisał z firmą FNSS Defence Systems. Obejmuje ona dostawę ogółem 260 niszczycieli czołgów, w tym 184 gąsienicowych na platformie KAPLAN (w najlżejszej wersji KAPLAN-10) i 76 kołowych na platformie PARS 4×4. Te pierwsze są uzbrojone w wieżyczki z dwiema pojedynczymi wyrzutniami ppk UMTAS (otrzyma je też 12 PARS-ów), drugie w podobne wieżyczki, ale uzbrojone w rosyjskie przeciwpancerne pociski kierowane Kornet-E (64 pojazdy). Obydwie wieżyczki mają ponadto uzbrojenie pomocnicze w postaci 7,62 mm km. Zgodnie z planem dostawy miały zakończyć się do końca 2021 r., choć niewykluczone jest niewielkie przesunięcie tego terminu.

KAPLAN-10 to najlżejszy przedstawiciel rodziny pojazdów gąsienicowych KAPLAN. Ma on 5,6 m długości, 3 m szerokości, 3,1 m wysokości (w wariancie ppanc.). Producent podaje niewiele informacji na temat jego układu napędowego czy masy – wiadomo jedynie, że napęd zapewnia silnik wysokoprężny (stosunek mocy do masy wynosi 21 KM/t) współpracujący z automatyczną skrzynią biegów, które rozpędzają wóz do 65 km/h (lub do 6,3 km/h w wodzie – jest to pojazd amfibijny). Zasięg pojazdu wynosi ponad 525 km na szosie. Załogę stanowi pięć osób: dowódca, kierowca, celowniczy, pomocnik celowniczego i dodatkowy żołnierz o niesprecyzowanej funkcji.

UMTAS (Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi, tur. ppk dalekiego zasięgu) to ppk opracowany przez turecką firmę Roketsan. Pierwotnie został zaprojektowany do użycia na platformach lotniczych (zwłaszcza na śmigłowcu bojowy, T129 ATAK), ale obecnie jest integrowany także z platformami naziemnymi i morskimi. Pocisk ma ok. 1800 mm długości, 160 mm średnicy i waży 37,5 kg. Ma zasięg od 500 do 8000 metrów. UMTAS naprowadzany jest za pomocą kamery termowizyjnej i radiowego łącza danych. Tandemowa głowica pozwala zwalczać ciężko opancerzone cele chronione pancerzem reaktywnym. Pocisk może razić cel zarówno z boku, jak i atakując jego strop w trybie top-attack.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: FNSS
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc