18 grudnia niemieckie media poinformowały o planach niemieckiego rządu zlikwidowania centrum serwisowego niemieckiego uzbrojenia przekazanego Siłom Zbrojnym Ukrainy, które zlokalizowane jest na Słowacji.
Centrum zorganizowane na terenie koszar w pobliżu miasta Michalovce (wschodnia Słowacja, ok. 40 km od granicy z Ukrainą) rozpoczęło działalność pod koniec 2022 r., a więc zaledwie w kilka miesięcy od przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy pierwszego ciężkiego uzbrojenia i sprzętu niemieckiej proweniencji, jak: wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MARS II/MLRS, 155 mm armatohaubice samobieżne Panzerhaubitze 2000, samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard, a z czasem też inne, w tym czołgi Leopard 2A6. Z funkcjonowaniem centrum serwisowego wiązano niemałe nadzieje, bowiem bliskość granic ukraińskich miała w oczywisty sposób skracać czas powrotu wyremontowanego sprzętu na front. Niestety, centrum zostanie zlikwidowane, a realizacja remontów ciężkiego uzbrojenia produkcji niemieckiej zostanie przeniesiona do Niemiec. Zamknięcie ośrodka ma nastąpić z dniem 31 grudnia br.
Niemieckie media jako powód podają złą organizację pracy po stronie słowackiej. Problemy miały wystąpić z zachowaniem procedur pracy przewidywanych dla centrum serwisowego, jak również z wypełnianiem dokumentacji. Dochodzić miało np. do sporów o interpretację europejskich przepisów celnych. Przykładowo w 2023 r., z powodów proceduralnych, część dział PzH2000 skierowanych na remont do Słowacji utknęła na granicy na wiele tygodni, bowiem nowy wówczas rząd Roberta Fico zażądał nałożenia na wwożone na terytorium Unii Europejskiej uzbrojenia ceł. Same władze Słowacji wielokrotnie wyrażały swoją niechęć do polityki Unii Europejskiej i NATO odnośnie wsparcia militarnego dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją, co jest jednym z powodów uznawania władz Republiki Słowackiej za prorosyjskie. Może to być zresztą rzeczywisty powód decyzji władz Republiki Federalnej Niemiec.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu