Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacja przekazała system przeciwlotniczy S-300PMU Ukrainie

Samobieżna wyrzutnia 5P85SU słowackiego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-300PMU. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej/Michal Voska

Przedstawiciele władz Republiki Słowackiej – premier Eduard Heger i minister obrony Jaroslav Naď potwierdzili 8 kwietnia fakt przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy baterii (jednostki ogniowej) rakietowego systemu przeciwlotniczego S-300PMU, która do niedawna stanowiła uzbrojenie 1. dywizjonu przeciwlotniczego 11. Brygady Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej, stacjonującej w Nitrze.

Informację przekazano po zakończeniu procesu transferu sprzętu na Ukrainę, który trwał dni. System S-300PMU, zakupiony w ZSRS jeszcze przez Czechosłowację, został wdrożony w 1990 r. w 20. dywizjonie rakietowym 71. Brygady Rakietowej w Kačicach. W 1993 r., w ramach podziału uzbrojenia i sprzętu Armii Czechosłowackiej, przypadł on Siłom Zbrojnym Republiki Słowackiej, gdzie przydzielono go 13. pułkowi rakietowemu obrony przeciwlotniczej, który w wyniku kolejnych przekształceń stał się 11. Brygadą Sił Powietrznych, uzbrojoną poza S-300PMU, także w pięć baterii systemu 2K12M2 Kub-M2 i 72 przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9K38 Igła.

26 sierpnia 2015 r. ma poligonie Šabla w Bułgarii słowaccy przeciwlotnicy wykonali pierwsze i, jak się miało okazać ostatnie, strzelanie rakietowe z systemu S-300PMU w Siłach Zbrojnych Republiki Słowackiej. Odpalono wówczas trzy pociski kierowane 5W55R (wg innych danych nowsze 5W55KD).

Ukrainie przekazano całość sprzętu baterii (jednostki ogniowej), na który składa się m.in. mobilny radar podświetlania celów i naprowadzania rakiet 30N6-1 (RPN), radar wykrywania celów niskolecących 76N6 (NWO), dwa 28-metrowe maszty uniwersalne 40W6M do stacji NWO i zwiększenia zasięgu stacji RPN, cztery samobieżne wyrzutnie 5P85SU, osiem pojazdów transportowych-wyrzutni 5P85DU, dwa zestawy do transportu rakiet 5T58-2, autotopograf 1T12, elektrownie polowe i inne, wraz z 45 pozostałymi w słowackich zasobach pociskami kierowanymi. System S-300PMU jest eksportową odmianą systemu S-300PS, przyjętego do uzbrojenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Kraju Armii Sowieckiej w 1982 r. i używanego także przez Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pojazd transportowy wyrzutnia 5P85DU i inne elementy słowackiego systemu S-300PMU załadowane na platformy kolejowe przed wysłaniem na Ukrainę. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej

Jednym z warunków przekazania S-300PMU Ukrainie przez rząd Słowacji było wypełnienie powstałej w ten sposób luki w systemie obrony powietrznej przez sojuszników z NATO. Już wcześniej na Słowację przebazowano dwie niemieckie i jedną holenderską baterie rakietowego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, a wkrótce dołączy do nich czwarta ‒ amerykańska. Przynajmniej część z nich ma pozostać na Słowacji do momentu wdrożenia przez Siły Zbrojne Republiki Słowackiej nowego przeciwlotniczego systemu rakietowego – następcy S-300PMU i Kubów-M2.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc