Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Siły Morskie Ukrainy kupią dwa niszczyciele min od Brytyjczyków

Estoński niszczyciel min Ugandi, to dawny brytyjski Bridport typu Sandown. Niedługo Ukraina dołączy do użytkowników tych jednostek. Fot. Tomasz Grotnik.

21 czerwca na pokładzie brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Defender, cumującego z kurtuazyjną wizytą w Odessie, podpisano memorandum w sprawie realizacji projektów partnerstwa morskiego między konsorcjum przemysłowym z Wielkiej Brytanii a Siłami Morskimi Sił Zbrojnych Ukrainy.

Memorandum sygnowali wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Myroniuk i minister ds. zamówień publicznych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jeremy Quinn.

Porozumienie ma trwać przez pięć lat i jego celem jest wspieranie rozwoju Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy (WMSU - Wijśkowo-Morśki Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny). Było to możliwe w ramach podpisanych w ubiegłym roku umów kredytowych dla Ukrainy. Brytyjczycy między innymi zaprojektują i wyprodukują osiem małych okrętów rakietowych dla WMSU i wspomogą Ukraińców w budowie baz morskich na morzach Azowskim i Czarnym.

Jednak zanim to nastąpi, jak oświadczył dowódca Sił Morskich Ukrainy kadm. Ołeksij Nejiżpapa, „w najbliższym czasie WMSU otrzyma dwa okręty typu Sandown, które obecnie wchodzą w skład Royal Navy, po ich pełnej rewizji, naprawie, modernizacji, dodatkowym wyposażeniu i odpowiednim przeszkoleniu personelu Sił Morskich Ukrainy”. Ukraina negocjowała zakup dwóch niszczycieli min typu Sandown od kilku miesięcy. Finansowanie projektu planowane jest z pożyczek udzielonych przez Wielką Brytanię na rozwój WMSU.

21 czerwca na pokładzie brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Defender, cumującego z kurtuazyjną wizytą w Odessie, podpisano memorandum w sprawie realizacji projektów partnerstwa morskiego między konsorcjum przemysłowym z Wielkiej Brytanii a Siłami Morskimi Sił Zbrojnych Ukrainy.

21 czerwca na pokładzie brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Defender, cumującego z kurtuazyjną wizytą w Odessie, podpisano memorandum w sprawie realizacji projektów partnerstwa morskiego między konsorcjum przemysłowym z Wielkiej Brytanii a Siłami Morskimi Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot.: Babcock International.

Niszczyciele min typu Sandown to pierwsze Royal Navy jednozadaniowe okręty przeciwminowe (Single Role Minehunter). Poprzedzający je większy typ Hunt był hybrydą trałowca z niszczycielem min. Sandowny nie mają możliwości użycia trałów, nie są też przystosowane do innych funkcji (poza patrolowaniem, i to w ograniczonym zakresie).

Wyprodukowano łącznie 12 tych jednostek i wchodziły one do służby w Royal Navy w latach 1988-2001 w dwóch nieco różniących się seriach. Ponadto wyeksportowano trzy Sandowny do Arabii Saudyjskiej, gdzie są znane jako typ Al Jawf. Licencję na wykorzystanie tego projektu zakupiła Hiszpania, a po jego dopasowaniu do potrzeb Armada Española powstało tam sześć podobnych jednostek typu Segura. Natomiast Wielka Brytania ma wciąż w kampanii sześć jednostek. Pozostałe dwie wycofano, jedna jest nieaktywna, zaś trzy sprzedano Estonii. Były to eks-HMS Sandown (M 101, od 2007 roku Admiral Cowan M 313), eks-HMS Inverness (M 102, od 2008 roku Sakala M 314) i eks-HMS Bridport (M 105, od 2009 roku Ugandi M 315). Royal Navy wycofa resztę Sandownów w tej dekadzie. Zastąpią je systemy bezzałogowe, obecnie testowane na Wyspach.

Niszczyciele min typu Sandown w toku eksploatacji w Royal Navy były modernizowane, między innymi unowocześniono system kierowania walką minową, sonar kadłubowy i inne. Nie wiadomo na razie, które jednostki trafią pod banderę z tryzubem, ani czy i w jakim zakresie - mimo deklaracji kadm. Nejiżpapy - zostaną zmodernizowane. Obecnie jedynym okrętem przeciwminowym WMSU jest jeszcze trałowiec redowy Henicześk (M 360, eks-U 360) projektu 1258 Korund (eks-sowiecki RT-214).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc