Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Satelity NGP udoskonalone dzięki technologii HIVE

Nowe satelity pomogą w lepszym monitorowaniu przestrzeni nad biegunem północnym. Fot. Northrop Grumman

Northrop Grumman udoskonalił projekt satelitów Next-Generation Overhead Persistent Infrared (OPIR) Polar (NGP) poprzez wykorzystanie technologii cyfrowej Highly Immersive Virtual Environment (HIVE). Satelity są budowane przez Northrop Grumman dla Dowództwa Systemów Kosmicznych Sił Zbrojnych USA (SSC).

Technologia HIVE pozwala inżynierom projektować, budować, utrzymywać i serwisować satelity w wirtualnej rzeczywistości, zanim jakikolwiek sprzęt zostanie wyprodukowany lub zamówiony. Według przedstawicieli firmy, modelowanie w czasie rzeczywistym, symulacja, wizualizacja i interakcja z człowiekiem zmniejszają koszty techniczne i ryzyko na wczesnych etapach rozwoju.

Jako część systemu Next-Gen Overhead Persistent Infrared System (Next-Gen OPIR), dwa satelity NGP zapewnią precyzyjne pokrycie czujnikami nad półkulą północną Ziemi, aby pomóc w odstraszaniu i obronie przed pociskami balistycznymi i hipersonicznymi.

Podczas ostatniej demonstracji HIVE, przeprowadzonej w zakładzie firmy w Redondo Beach w Kalifornii, inżynierowie Northrop Grumman założyli gogle wirtualnej rzeczywistości i kombinezony motion-capture, aby symulować integrację i montaż kluczowych komponentów satelity. W wyniku przeprowadzonych prób inżynierowie zatwierdzili projekt NGP i będą nadal korzystać z technologii cyfrowej w kolejnych etapach rozwoju satelitów.

W marcu 2022 r. Northrop Grumman ogłosił partnerstwo z Ball Aerospace w celu zaprojektowania i rozwoju dwóch satelitów pracujących w podczerwieni NGP w pierwszej fazie kontraktu SSC o wartości 1,89 miliarda USD. Z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych kontrola Bieguna Północnego jest kluczowa, gdyż to najkrótsza droga na kontynent północnoamerykański. Satelity to również najważniejsze systemy ostrzegania przed hipersonicznymi pociskami lecącymi nisko nad ziemią, co utrudnia ich wykrycie przez klasyczne stacje radiolokacyjne.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc