Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall dostarczy Ukrainie kolejną partię amunicji 35 mm

Rheinmetall AG dostarczy Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejną partię amunicji 35×228 mm HEI-T do samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard. Płatnikiem będzie rząd Republiki Federalnej Niemiec. Fot. Rheinmetall

6 stycznia grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała, że Ministerstwo Obrony Ukrainy złożyło u niej zamówienie na dostawę kolejnej partii amunicji 35×228 mm do samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard/Cheetah PRTL.

Umowa dotyczy 180 000 nabojów odłamkowo-burząco-zapalających ze smugaczem HEI-T (High Explosive Incendiary with Tracer), prawdopodobnie typu DM11A1, i została podpisana w grudniu 2024 r. Wartość zamówienia sięga dwucyfrowej kwoty w milionach EUR i jest finansowana przez rząd Republiki Federalnej Niemiec. W lutym 2023 r. Rheinmetall otrzymał zamówienie na dostawę na Ukrainę 300 000 sztuk amunicji 35×228 mm, po 150 000 z przeciwpancernym pociskiem podkalibrowym ze smugaczem  (APDS-T) i z pociskiem burząco-zapalającym ze smugaczem (HEI-T) Rheinmetall dostarczy amunicję do przekazanych Ukrainie zestawów przeciwlotniczych Gepard.

Dotychczasowe doświadczenia z walk na Ukrainie potwierdziły, że choć nie najnowocześniejsza, amunicja HEI-T jest wciąż skuteczna w zwalczaniu różnych celów powietrznych, w tym bezzałogowców. Zamówienie zrealizuje zakład na terenie kompleksu produkcyjno-badawczego Rheinmetall AG w Unterlüß w Dolnej Saksonii. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na amunicję 35×228 mm, wiosną 2023 r., znacznym kosztem i w bardzo krótkim czasie, przystosowano linię, na której dotąd wytwarzano inne typy amunicji, do produkcji nabojów 35 mm (dotąd produkowana była ona wyłącznie przez zakłady spółki Rheinmetall Air Defence w Szwajcarii).

Do dziś Republika Federalna Niemiec przekazała Ukrainie 55 wycofanych ze służby w Bundeswehrze zestawów Geprad. Pierwsze z nich dotarły na front jeszcze latem 2022 r. Poza tym w ubiegłym roku rozpoczęły się dostawy zestawów Cheetah PRTL, będących hoelenderską wersją Geparda, różniącą się wyposażeniem elektronicznym. 60 takich zestawów zakupiono w Jordanii (odkupiono je z nadwyżek sprzętowych Królestwa Niderlandów na początku poprzedniej dekady) ze środków pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Rheinmetall dostarczył także Siłom Zbrojnym Ukrainy system obrony przeciwlotniczej Skynex z 35 mm armatami Oerlikon/Rheinmetall Air Defence Revolver Gun Mk 3, wykorzystującymi programowalną amunicję AHEAD Rheinmetall dostarczy system przeciwlotniczy Skynex [Wideo].

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc