15 grudnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o zakończeniu, z wynikiem pozytywnym, badań kwalifikacyjnych radarów pasywnej lokacji PET/PCL. Powyższy etap był prowadzony od marca 2022 roku.
Jak wskazuje Agencja Uzbrojenia, po formalnej finalizacji projektu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, rozpocznie się ich pozyskiwanie dla budowy zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej, której fundamentem będą zestawy rakietowe Wisła i Narew.
Powyższy system jest owocem prac konsorcjum składającego się z PIT-RADWAR S.A. (lider), AM Technologies Polska Sp. z o.o. i Politechniki Warszawskiej. System Pasywnej Lokacji (SPL) jest innowacyjnym w skali światowej systemem obserwacji przestrzeni powietrznej. System ten zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest on niewykrywalny dla wrogich systemów ESM.
SPL jest unikatowym systemem obserwacji powietrznej i łączy dwie metody detekcji (PCL i PET) działające w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. System zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest niewykrywalny dla wrogich systemów ESM. Podsystem PCL wykorzystuje sygnały pochodzące od nadajników okazjonalnych, takich jak radio FM, DVB-T czy GSM. Podsystem PET natomiast, w swojej pracy bazuje na wykrywaniu sygnałów generowanych przez nadajniki pokładowe obiektów powietrznych, takie jak radary pokładowe, łącza komunikacyjne, IFF i systemy nawigacyjne. SPL jest w stanie wykryć obiekty o obniżonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego.
Obok PET/PCL drugim elementem, który został opracowany siłami krajowego przemysłu obronnego, mającym trafić do systemów Wisła i Narew są stacje radiolokacyjne pasma metrowego P-18PL. W tym przypadku podpisanie kontraktu z Agencją Uzbrojenia jest spodziewane w najbliższych dniach.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu