Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pokaz karabinu Wyborowego Grot 762N

4 grudnia na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce, Fabryka Broni zaprezentowała przedstawicielom Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnym za szkolenie strzelców wyborowych możliwości techniczne oraz strzeleckie samopowtarzalnych karabinów wyborowych zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO. Fot. FB Łucznik-Radom

4 grudnia na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce, Fabryka Broni zaprezentowała przedstawicielom Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnym za szkolenie strzelców wyborowych możliwości techniczne oraz strzeleckie samopowtarzalnych karabinów wyborowych zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO.


Samopowtarzalny karabin wyborowy GROT 762N tworzony jest jako następca wprowadzonego do wojska w latach 60. XX w. karabinu wyborowego SWD.
- Broń jest opracowywana w odpowiedzi na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP, dlatego prace nad nim prowadzone są w ścisłej współpracy i zgodnie z wymogami jak i uwagami użytkowników końcowych – powiedział Paweł Madej, dyrektor ds. rozwoju Fabryki Broni.

GROT 762N rozwijany jest na bazie karabinków z rodziny MSBS - Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm a około 80% komponentów broni jest wymiennych. Przede wszystkim odmiana do amunicji 7,62 mm x 51 oraz identycznie rozmieszczone manipulatory, dzięki czemu wszystkie czynności obsługowe są takie same, co eliminuje konieczność każdorazowego „przestawiania się” użytkowników.


Uczestników pokazu zapoznano z celnością karabinu GROT 762N, która wynosi 0.7-1.2 MOA (średnia dla karabinów DMR). Przedstawiono także częściowe wyniki testów, które obejmują m.in.: badania specjalne (w tym działanie bardzo niskich, bardzo wysokich oraz zmiennych temperatur, wpływ zapylenia itp.), badania bezpieczeństwa (zrzuty broni z wysokości, zatykanie lufy, nieprawidłowy montaż itp.) oraz strzelania różną amunicją czy z użyciem różnych magazynków.

- Podczas prezentacji podkreślono także, że użycie poręcznej wersji z lufą 16” i składaną kolbą - taką samą, jak w GROT 5,56 – przy stosunkowo niewielkiej masie ok 4,5 kg sprawia, że na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić karabin wyborowy od innych karabinków w drużynie, co podnosi bezpieczeństwo strzelca – powiedział Seweryn Figurski, dyrektor handlowy Fabryki Broni.

Część „dynamiczną” pokazu przeprowadzili przedstawiciele TeamGrey Accuracy, użytkujący karabin GROT 762N od roku. Prezentację rozpoczęto od strzelania z karabinu na dystansach od 60 do 700 metrów z wykorzystaniem wyłącznie siatki celownika. Pokazano także szybkie strzelanie na bliskie i średnie dystanse zza zasłon z użyciem mikrokolimatora na offescie. W dalszej części goście pokazu mogli osobiście sprawdzić działanie broni w praktyce. Według prowadzących pokaz, przedstawiciele WOT wykazali się bardzo wysokimi umiejętnościami w strzelaniu na dalekie dystanse, gdzie bez problemu trafiali cele na 700 metrach, korzystając z pomocy spottera.


Warto zaznaczyć, że wybór karabinu wyborowego z Fabryki Broni na następcę SWD w Siłach Zbrojnych RP, to poza wspomnianymi zaletami dla użytkowników także korzyści w obszarze logistyki i gospodarki: krótkie łańcuchy dostaw, bazowanie wyłącznie na produkcji w Polsce oraz możliwość skokowego zwiększenia produkcji i pełnego wsparcia serwisowego na miejscu.

Przypominamy, że w 2019 roku podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach GROT 762N otrzymał Wyróżnienie Specjalne przyznane przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej.


Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 comments on “Pokaz karabinu Wyborowego Grot 762N”

  1. Dobra polska broń. Przetestować, jeśli trzeba coś to poprawić, zatwierdzić i zamówić wreszcie w dużych ilościach nie tylko dla WOT, ale także dla wojsk operacyjnych, policji i straży granicznej.

  2. Dobra (póki co) jeszcze nie jest, innowacyjna też nie wbrew temu co o niej mówią (takie rozwiązania były już od dawna w innych konstrukcjach). Testowanie przez WOT to trochę mija się z celem - powinna być mniejsza partia, najwyżej kilku tysięcy sztuk, czy wręcz kilkuset sztuk przekazana do wojsk operacyjnych i intensywnie testowana tygodniami, miesiącami a wnioski i uwagi z eksploatacji uważnie notowane i przekazywane na bieżąco producentowi, który powinien się do nich stosować a to niestety wypada tak sobie, żeby nie powiedzieć słabo, bo Grota trapi póki co sporo problemów a FB Radom niestety nie słynie z troski o klienta w kwestii Grota.

  3. Bezpieczeństwo strzelca podnosi też większą odległość 🙂
    Przynajmniej lufa 18 cali aby pocisk nabrał wiekszej prędkości w lufie.

    Jakoś w berylu lufa 18 cali nie była problemem a tu w wyborowym 16 ?

  4. Krotko i na temat...GROT/MSBS to nie jest bron wojenna...Dla zolnierzy z KRWP idealna do pokazów i defilad. Dla pododdziałow szturmowych, manewrowych itd. ten karabinek jest po prostu za bardzo wadliwy. Konstrukcja ok, wykonanie totalna porażka. Jednak pomysl był klasa.

  5. Najważniejsze żeby był biodegradowalny jak każdy MSBS. Powinien zaskakiwać rozpadem w rudy pył, po 2 godzinach ekspozycji na wilgoć. Wtedy, gdyby wpadł w ręce wroga, nie mogliby go użyć przeciw nam.

  6. Na wszystko co nasze każdy nazeka....a czy któryś z panów strzelał kiedyś kolwiek ? I jak tu coś zrobić skoro z górki wiadomo że nasze złe... Ile naszych" produktow" i "projektów " jest w świecie..? Panowie strzelcie sobie z pestki i odpowiedzcie sami.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc