19 sierpnia Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o rozpoczęciu procesu odbioru elementów pierwszej baterii rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Raytheon Patriot PAC-3+/PDB-8. Do Rumunii dotarły: pojazdy wsparcia logistycznego, sprzęt łączności i urządzenia testowe. Wcześniej, w styczniu tego roku, rozpoczęto dostawy wyposażenia szkoleniowego, m.in. symulatorów RT-3, odwzorowujących środowisko pracy obsługi stanowiska kierowania ogniem AN/MSQ-132 ECS.
Wyposażenie, którego dostawy właśnie się zaczynają, pozwoli na rozpoczęcie szkoleń na docelowym sprzęcie żołnierzy, którzy w przyszłości będą obsługiwać siedem baterii rumuńskich Patriotów (cztery w lotnictwie, trzy w wojskach lądowych), z których dotąd potwierdzono zamówienie czterech. Szkolenie będzie się odbywać w Narodowym Centrum Szkolenia Obrony Powietrznej im. gen. bryg. Iona Bungescu (rum. Centrul Național de Instruire pentru Apărare Antiaeriană General de brigadă Ion Bungescu) w Capu Midia. Próby odbiorcze i pierwsze próbne strzelania potrwają do końca października br. Dopiero potem rozpocznie się szkolenie z wykorzystaniem sprzętu bojowego żołnierzy 74. Pułku Rakietowego OPL, stacjonującego w bazie Mihai Bravu w Giurgiu, który jest podporządkowany 1. Brygadzie Rakietowej OPL z dowództwem w Bukareszcie. Szkolenie ma odbywać się we współpracy z oddziałami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej US Army.
W lipcu 2017 r. amerykańska administracja wydała zgodę na sprzedaż Rumunii sprzętu siedmiu jednostek ogniowych systemu Patriot wraz z pakietem usług towarzyszących, za maksymalnie 3,9 mld USD. Zgodnie z opublikowaną dokumentacją, Rumunia uzyskała zgodę na zakup: 7 stacji radiolokacyjnych kierowania ogniem AN/MPQ-65, 7 stanowisk kierowania ogniem AN/MSQ-132 ECS, 28 wyrzutni M903 do pocisków PAC-3MSE i GEM-T, 168 pocisków kierowanych PAC-3 MSE, 56 pocisków kierowanych MIM-104E GEM-T, 7 elektrowni polowych EPP III i 13 zestawów antenowych AMG.
Na mocy umowy z 29 listopada 2017 r. rząd Rumunii zamówił za 764,7 mln USD netto pierwszą jednostkę ogniową z terminem dostawy w 2020 r., zaś w listopadzie 2018 r. potwierdzono zakup kolejnych trzech, które mają zostać dostarczone do końca 2022 r. Zakup wspomnianych czterech jednostek ogniowych pozwoli na zrealizowanie pierwszej fazy wdrażania systemu Patriot do jednostek Sił Zbrojnych Rumunii, polegającą na przezbrojeniu pododdziałów rakietowych sił powietrznych. Pozostałe trzy, przeznaczone dla wojsk lądowych, przewidziano do zakupienia w ramach drugiej fazy programu. Zostaną one zamówione w kolejnych latach, tak aby cały proces przezbrajania pododdziałów i osiągania przez nie gotowości bojowej mógł zakończyć się jeszcze w obecnej dekadzie.
(Bartłomiej Kucharski/Andrzej Kiński) | Foto: Siły Powietrzne Rumunii |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu