Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Piotr Morgunow – nowy desantowiec Floty Północnej podniósł rosyjską banderę

Podniesienie bandery na dużym okręcie desantowym Piotr Morgunow. Fot. OSK

23 grudnia w kaliningradzkiej Stoczni Nadbałtyckiej „Jantar”, z udziałem dowódcy Wojenno-Morskowo Fłota Federacji Rosyjskiej adm. Nikołaja Jewmienowa, podniesiono banderę na dużym okręcie desantowym Piotr Morgunow, drugiej jednostce projektu 11711. Podobnie jak prototypowy Iwan Grien wejdzie on w skład 121. brygady okrętów desantowych Floty Północnej, która niedawno uzyskała status okręgu wojskowego. Co ciekawe, do macierzystej bazy w Siewieromorsku jednostka ta ma wyruszyć dopiero w kwietniu przyszłego roku.


Historia budowy dużego okrętu desantowego Piotr Morgunow jest dość długa. Rozpoczęła się ona 10 września 2010 r., kiedy to rosyjskie Ministerstwo Obrony zdecydowało o wykorzystaniu opcji kontraktowej dotyczącej drugiej jednostki tego typu. Według ówczesnych planów miała ona zostać ukończona w 2016 r. i wejść do służby rok później. Nie uruchomiono jednak finansowania, stąd stocznia prowadziła jedynie prace przygotowawcze do budowy kadłuba. Sytuacja zmieniła się diametralnie w związku z perturbacjami dotyczącymi śmigłowcowców desantowych typu Mistral, zbudowanych we Francji przy udziale przemysłu rosyjskiego, które miały wzmocnić WMF. 1 września 2014 r. Ministerstwo Obrony i stocznia „Jantar” porozumiały się sprawie warunków budowy i podpisały stosowny kontrakt. Pozwoliło to na rozpoczęcie 4 grudnia 2014 r. produkcji, równocześnie zamówiono pierwsze elementy wyposażenia tego okrętu.

Piotr Morgunow w stoczni „Jantar”. Fot. Andrzej Nitka

Oficjalna uroczystość położenia stępki drugiej jednostki proj. 11711, budowanej pod numerem stoczniowy 01302, odbyła się 11 czerwca 2015 r. Według deklaracji, które padły podczas tej uroczystości, miała ona wejść do służby w 2018 r. Jednakże prace przebiegały bardzo wolno, co spowodowane było najprawdopodobniej dalszymi problemami z finansowaniem. Ostatecznie kadłub Morgunowa został zwodowany 25 maja 2018 r. w dość wysokim stopniu ukończenia. O tego czasu trwały prace wyposażeniowe i próby mechanizmów realizowane przy nabrzeżu stoczniowym, które zakończyły się 11 listopada 2019 r., kiedy to nowy desantowiec przeszedł do Bałtyjska. Próby morskie jednostki realizowane w oparciu o tę właśnie bazę Floty Bałtyckiej rozpoczęły się 13 grudnia 2019 r.


W stoczni „Jantar” trwa obecnie budowa dwóch kolejnych okrętów desantowych tego typu - Władimir Andriejew (nr stocz. 303) i Wasilij Truszin (nr stocz. 304), których stępki położono 23 kwietnia 2019 r. Będą się one znacznie różnić się od wariantu bazowego i przypominać transportowce desantowe-doki (LPD) flot państwa zachodnich. W tym celu zmodyfikowano i przesunięto w kierunku dziobu nadbudówkę, dzięki czemu powiększeniu uległ pokład lotniczy, z którego będą mogły operować jednocześnie dwa śmigłowce. Korekta projektu oznaczona 11711M (w wersji eksportowej 11711E Kajman) wpłynie również na wzrost wyporności okrętów do 7000-8000 ton oraz wymiarów, które będą teraz wynosić 150×19,5×4,5 m. W przypadku Griena i Morgunowa było to odpowiednio: 6000 ton i 135×16,5×3,8 m. Dwie powiększone jednostki proj. 11711M mają trafić do Floty Oceanu Spokojnego i być zdane przez stocznię do końca 2023 i 2024 r.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Piotr Morgunow – nowy desantowiec Floty Północnej podniósł rosyjską banderę”

  1. A dlaczego mieliby "równać się". Broń jądrowa czyni ich niewrażliwymi wobec ataków ww. Walczy o wpływy sie wyłącznie ze słabszymi, z równymi sobie prowadzi się dyplomację.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc