Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy turecki seryjny system laserowy trafił do eksploatacji

System NAZAR-LETS zainstalowany na naczepie. Na zdjęciu widać wszystkie elementy składowe umożliwiające niezależną pracę urządzenia. W przypadku instalacji na okręcie kierowanie zostanie zintegrowane z systemem dowodzenia nosiciela a energia elektryczna czerpana będzie z sieci okrętowej. Fot. Meteksan Defense

12 marca dowództwo tureckich sił morskich DKK (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı) otrzymało pierwszy seryjny zestaw emitera laserowego LETS (Lazer Elektronik Taarruz Sistemi).

Urządzenie to opracowane zostało w ramach programu NAZAR przez turecki koncern zbrojeniowy Meteksan Defense. Początki tego programu sięgają 2007 roku, kiedy to opracowany został system zdolny do wykrywania systemów optoelektronicznych z wykorzystaniem lasera znany jako LAPTES (Lazer ile Parıltı Tespit Sistemi). Najważniejszymi krokami milowymi wówczas osiągniętymi było: pierwsze wykrycie lunety snajperskiej (29 listopad 2007 roku), pierwsza detekcja wysuniętego peryskopu (21 październik 2009 roku). Pierwszy pełnowymiarowy i funkcjonalny prototyp systemu LAPTES zaprezentowano dopiero 19 marca 2009 roku). W trakcie kolejnych prób 3 października 2012 roku przeprowadzono pierwszy test z wykorzystaniem pocisku rakietowego. Także i ta próba zakończyła się sukcesem, co skłoniło inżynierów do pójścia krok dalej i zainicjowania prac nad systemem zdolnym nie tylko do wykrywania układów optycznych, ale i ich oślepiania.

Oficjalne prace nad NAZAR-em ruszyły 4 kwietnia 2016 roku, wówczas też podpisano stosowną umowę pomiędzy Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) a koncernem Meteksan Defense. Pierwszy prototyp systemu, któremu nadano nazwę Gabya-LETS, zainstalowano na pokładzie fregaty Gökova (F 496, eksamerykańska fregata Samuel Eliot MorisonvFFG-13 typu Perry, w służbie tureckiej od 11 kwietnia 2002 roku) 1 listopada 2018 roku. Urządzenie to zintegrowano z anteną systemu Mk 92 STIR (instalując je w górnej części). Miało ono prostą głowicę wyposażoną w zaledwie pięć okien, przez co mogła ona pracować tylko na pięciu długościach fal, jednak mimo tego ograniczenia potwierdzono jego wysoką skuteczność i zasięg co najmniej dwukrotnie większy od konwencjonalnych lufowych systemów ostatniej szansy (CIWS).

Głowica wprowadzonego do eksploatacji systemu NAZAR-LETS charakteryzuje się aż 11 oknami (co oznacza możliwość pracy nawet na 11 różnych zakresach długości fal). System ten samodzielnie śledzi cel po wcześniejszym otrzymaniu go do akwizycji przez pokładowy system radiolokacyjny, wykorzystując w tym celu bardzo czuły LIDAR (Laser Imaging Detection and Ranging). Następnie urządzenie samodzielnie „sprawdzi” w jakim zakresie pracuje układ optoelektroniczny zbliżającego się pocisku, po czym dobierze odpowiednią długość wiązki laserowej.

NAZAR-LETS legitymuje się bardzo niskim kosztem eksploatacji, szacuje się że jeden „strzał” to koszt zaledwie 20 USD. Wymagania energetyczne nie są także szczególnie wygórowane, systemowi wystarczy 10 kW energii elektrycznej. Po raz pierwszy system ten zaprezentowano w trakcie międzynarodowego salonu obronnego IDEF 2021. Wraz z wdrożeniem do produkcji systemu LETS, Turcja trafiła na krótką listę państw zdolnych do opracowania i produkcji tego typu urządzeń. Docelowo na bazie doświadczeń z systemem LETS opracowany zostanie znacznie bardziej zaawansowany NAZAR-DENİZ, który trafić ma m.in. na pokład tureckich niszczycieli typu TF-2000.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc